Hayret Türkiye

Pankreasa İyi Gelen 10 Besin!

Özellikle şeker hastaları pankreasa iyi gelen bu besinleri mutlaka tüketmeli…

Pankreasa İyi Gelen 10 Besin!
27 Mart 2018 - 1:04 'de eklendi ve 3788 kez görüntülendi.


Bu yiyecekler pankreasa iyi geliyor. Şeker hastalığının sebeplerinden biri de sağlıksız pankreastır. Pankreasınız vücudunuzdaki şeker seviyesini dengelemek için insülin üretir. Yağ ve protein sindirimi için de erzimler üretir.

Eğer pankreasınız insülin üretmiyorsa bu Tip 1 diyabet oluyor ki ne yazık ki henüz bunun çaresi bulunamadı. Fakat vücudunuzda insülin var ama yeteri kadar yok ise, şeker seviyeniz dengesiz ise Pankreasınıza iyi bakarak yüksek şekerin vücudunuzda oluşturacağı zararları azaltabilir hatta tamamen kurtulabilirsiniz. İhtiyacı olan sevdiklerinizle paylaşmayı ihmal etmeyin…

İşte Pankreasa iyi gelen 10 yiyecek!

1) Ispanak; Bu bitkide bulunan iki madde, pankreasın düzgün çalışması için gereklidir. Ispanağın içerisinde bulunan demir ve B vitamini yeteri miktarda alındığında pankreas iltihaplanma riskini ciddi bir şekilde düşer.

Ayrıca ıspanağın kansere karşı da önleyici ve yavaşlatıcı etkisi olduğu belirtilmektedir. Ispanakta bulunan monogalactosyldiacylglycerol maddesi buna sebep olmaktadır.

Bunun için her gün çorbalarda, salatalarda, meyve suları veya tatlılarda ıspanak tüketmeyi ihmal etmeyin.

2) Siyah Üzüm; İçerisindeki resveratrola bileşiği ile pankreas dokularını koruyucu bir antioksidan görevi görmektedir. Siyah üzüm, serbest radikal hasarına denilen bu olguya karşı pankreası korur ve kanser riskini azaltır.

Sağlıklı bir pankreas için her gün bir avuç siyah üzüm tüketebilirsiniz. Aynı zamanda bu üzümün kabuğu da faydalıdır.

3) Sarımsak; Antioksidan ve kanser önleyici olan alisin bileşiğine sahip olan sarımsak, pankreasınızı sağlıklı tutmanız için gerekli besinlerdendir.

Sarımsak yağının pankreas kanseri hücreleri üzerinde tedavi edici etkide bulunduğu bir araştırma sonucu olarak açıklanmıştır.

Sarımsakta bulunan antihiperglisemik ve lipid düşürücü özellikleri diyabet hastalarının yardımına koşar. Kandaki şeker miktarının azaltılmasında etkilidir ve pankreasa yardımcı olur.

Her gün bir kaç diş sarımsak yiyebilirsiniz eğer bu zor geliyorsa, yemeklerine ilave ederek sarımsak tüketebilirsiniz.

4) Zerdeçal; Faydaları her yerde defalarca anlatılan bu besin, pankreasa da faydalıdır. Zerdeçal, pankreas kanseri ve diğer birçok kanser türüne karşı önleyici etkiye sahiptir.

Diyabet hastaları için de tavsiye edilen besinlerdendir. Yüksek kan şekerinin düşürülmesinde yardımcı olur.

5) Meyan Kökü; Binlerce yıldır ilaç ve tatlandırıcı olarak kullanıldığı belirtilen meyan kökü bitkisinin pankreasa da faydası bulunmaktadır. Meyan kökü çay olarak tüketilmektedir.

6) Reishi Mantarları; Adını belki daha önce duymadığınız bu mantarlar, hem lezzetlidir hemde tatlıdır ayrıca pankreas sağlığına fayda sağlar.

Geleneksel Çin tıbbında uzun yıllar boyunca kullanılmıştır. Bu bitkiyi esas halinde bulamazsanız, sıvı halinde veya kapsül ya da toz haline getirilmiş bir şekilde bulabilirsiniz.

7) Probiyotik Yoğurt; Vücudunuzun sağlıklı bir şekilde sindirim yapabilmesi için bağırsaklarınızda sağlıklı, faydalı bakteriler bulunmalıdır. Sağlıklı bir sindirim sistemi de pankreas için en önemli şeydir.

Günde düşük yağlı veya yağsız yoğurt tüketimi kanserin önlenmesi için şiddetle tavsiye edilmektedir. Her gün düzenli yoğurt tüketimi pankreas dokularında oluşabilecek zararları engellemekte ve doku onarımı yapmakta.

8) Yaban Mersini; Pankreas için bütün meyveler faydalıdır fakat bunların içerisinde en faydalının yaban mersini olduğu belirtilmektedir.

Yaban mersini içerisinde bulunan antioksidanlar pankreasa fayda sağlamakta ve serbest radikal hasarın sebep olduğu oksidatif stresten korumaktadır.

Bu tür meyveler pankreası korumakta ve kanser riskini azaltmaktadır. Günlük veya haftalık olarak mutlaka bir miktar yaban mersini tüketmeyi rutin haline getirin.

9) Brokoli; Pankreas sağlığı açısında faydalı olan bu besin turpgiller ailesine aittir. Turpgiller ailesine ait olan sebzeler pankreas için oldukça faydalı olan besinlerdendir.

Brokoli, pankreasta ve vücudun diğer organlarındaki zehri gidermeye yardımcıdır. Yüksek seviyeli kükürt içermektedir. Bundan dolayı pankreas ve diğer organların kansere yakalanma riskini azaltır.

Tamamen pişirilmeden yenilmesi gerekmektedir. Çünkü fazla pişirmek brokolinin besin değerlerini azaltmakta. Çiğ yenilmeli eğer çiğ yemekte zorlanıyorsanız hafif buharda pişirip yiyebilirsiniz.

10) Tatlı Patates; İnsülin üretiminden sorumlu olan pankreas hücrelerinin düzenlenmesinde tatlı patatesin yararı bulunmaktadır. Tatlı patates kan şekerinin dengelenmesinde etkilidir.

Beyaz patates yerine tatlı patates tercih ederek pankreasınızın daha sağlıklı olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Herkesin ihtiyacı olan bu bilgileri bütün arkadaşlarınızla paylaşın, kimin fayda göreceğini bilemezsiniz. Sağlıklı günler dileriz…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER