Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Zamanın padişahı günün birinde tebası ne durumdadır ne yer ne içerler neyle meşgul olurlar, öğrenmek ve…

Devamını Oku…
22 Kasım 2017 - 3:41 'de eklendi ve 5313 kez görüntülendi.


Zamanın padişahı günün birinde tebası ne durumdadır ne yer ne içerler neyle meşgul olurlar, öğrenmek ve kendi gözleriyle görmek maksadıyla vezirini yanına alır, tebdil-i kıyafet civar köyleri dolaşmaya çıkar.

Ahalini kimi tarlada, kimi bağda bahçede, kimi hayvanlarını otlatır. Padişah herkese selam verip hal hatır sorup dolaşırken bir dere kenarına gelir.İhtiyar bir adam o soğuk günde dere kenarında deri tabaklamaktadır.

Yaklaşıp selam verir “Selamun aleyküm ey pir-i fani”.İhtiyar başın kaldırıp şöyle bir süzdükten sonra “Ve aleykümselam ey serdar-ı cihan”der.

Padişah adanın yanına oturarak “dilden anlayanla dillenmek, halden anlayanla hallenmek başka oluyor”diyerek muhabbeti koyulaştırır.Padişah sorar”söyle bakalım altılarda ne yaptın?”, ihtiyar”Altıya altıyı katmayınca otuz ikiye yetmiyor”.

Padişah gene sorar”Geceleri hiç kalkmadın mı?” ihtiyar kalktık kalmasına da, lakin ellere yaradı.”. Padişah vezire dönmüş,vezir saf saf bakıyor, ihtiyar da leb demeden leblebiyi anlıyor, son bir soru daha sormuş” sana bir kaz göndersem yolar mısın” ihtiyar” ne demek, hemde ciyaklatmadan” diye cevap vermiş.

Padişah ihtiyara “hadi kal sağlıcakla” diyerek veziriyle beraber saraya dönmüş.Padişah vezire sormuş” Anlat bakalım ihtiyarla konuştuklarımızdan ne anladın.” vezir” vallahi padişahım hiç bir şey anlamadım” deyince padişah hiddetlenerek” burnunu saraydan çıkarmazsan elbette halktan bir şey anlamazsın, sana yarına kadar müddet, eğer bu konuştuklarımın manasını açıklamazsan alırım kelleni” deyince vezir korku ve telaşla koşa koşa dere kenarına gelmiş, bakmış ihtiyar orada.Vezir”

Aman ihtiyar ocağına düştüm padişahla ne konuştuğunu anlatmazsam kellem gider ” deyince, ihtiyar “anlatırım anlatmasına da bedava olmaz , her soruna bir kese altın isterim”demiş.

Kelle korkusundan vezir hiç itiraz bile etmeden sormaya başlamış” sen padişahın selamını serdar-ı cihan diyerek aldın, nereden anladın padişah olduğunu”, ihtiyar” ben dericiyim onunsırtındaki kürkü padişahtan başkası giyemezdi”,

Vezir” Peki altıya altıyı otuz ikiye yetmiyor ne demek?, ihtiyar”padişah yazın altı ay çalışmadın mı da,kış gümü çalışıyorsun dedi, ben de sadece ay ay yazın çalışmak yetmiyor kışında çalışmazsak yetiremiyoruz dedim”.

Vezir “geceleri kalkmadın mı ne demek?”, İhtiyar” Padişah çocukların yok mu diye sordu bende var ama hepsi kız evlendiler gittiler başkasına yaradı dedim”diyerek her seferinde kese kese altınları almış.Vezir rahatlamış ve başını sallayarak” Peki sana bir kaz göndersem yolar mısın dedi, o ne demek?” İhtiyar adam gülerek “onca altın verdin onu da sen bul” demiş.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER