Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Osmanlı’nın büyük cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın ve Hürrem Sultan’ın bir kız çocuğu dünyaya gelir. Mihrimah Sultan 1522 yılında Topkapı Sarayı’nda doğar.

Devamını Oku…
04 Mart 2018 - 19:53 'de eklendi ve 1813 kez görüntülendi.


Mihrimah Sultan ve Rüstem Paşa: Osmanlı’nın büyük cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın ve Hürrem Sultan’ın bir kız çocuğu dünyaya gelir. Mihrimah Sultan 1522 yılında Topkapı Sarayı’nda doğar.

Kanuni Sultan Süleyman Mihrimah Sultan’ı çok sever, bütün isteklerini yerine getirir. Mihrimah Sultan çok iyi yetiştirilir ve çok iyi bir eğitim görür. Babasıyla birlikte savaş meydanlarında görüldüğü söylenir.

Kanuni Sultan Süleyman kızı Mihrimah Sultan gelinlik çağa gelmişti. Sultan Süleyman Mihrimah’ı; genç, zeki, hırslı, geleceği parlak bir devlet adamı olan Rüstem Paşa ile evlendirmek istiyordu.

Rüstem Paşa bu sırada Diyarbakır Valisi’ydi. Rüstem Paşa’nın saraya damat olacağı söylentisi duyulunca, haset edenler , çekemeyenler onun hakkında bir sürü dedikodu çıkarmıştı.

Bu dedikoduların en acımasızı Rüstem Paşa’da cüzzam hastalığı bulunduğu iddiasıydı. Sultan Süleyman diğer dedikodulara kulak asmadıysa da bu dedikodu onu endişeye sevk etmişti.

Sultan Süleyman sarayın hekimbaşını çağırıp Rüstem Paşa’nın bu belirtileri taşıyıp taşımadığını gizlice tahkik etmeleri için Diyarbakır’a adamlar gönderdi.

Sultan Süleyman’ın adamları Rüstem Paşa’nın çamaşırlarını gizlice kontrol ettikleri sırada bir bit buldular. Hekimbaşının anlattığına göre cüzzamlı bir hastada bit bulunamazdı. Böylece Rüstem Paşa’nın cüzzamlı olmadığı ortaya çıktı.

Bu olay nasıl olduysa halk arasında kulaktan kulağa yayılınca; devrin bir şairi olay hakkında şu iki dizeyi söyledi: Olacak bir kimsenin bahtı kavi, talihi yâr, Kehlesi (Biti) dahi mahallinde onun işe yarar.

Mihrimah Sultan 1539 yılında 17 yaşındayken Diyarbakır valisi Rüstem Paşa’yla evlendi. Düğün töreni iki küçük erkek kardeşi Bayezid ve Cihangir’in sünnet düğünüyle birlikte bu günkü Sultanahmet Meydanında büyük şölenlerle kutlandı.

Rüstem Paşa bu evlilikten sonra sadrazam oldu ve 1544-1561 yılları arasında 2 yıllık bir süre hariç kesintisiz sadrazamlık yaptı.

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER