Hayret Türkiye

Devamını Oku…

On tane oğlu olan bir adam varmış. Hayatı boyunca çalışıp, didinerek çocuklarını büyütüp yetiştirmiş. Evlatlarına güzel ahlakı, iyiyi, doğruyu…

Devamını Oku…
27 Kasım 2017 - 3:57 'de eklendi ve 609 kez görüntülendi.


On tane oğlu olan bir adam varmış. Hayatı boyunca çalışıp, didinerek çocuklarını büyütüp yetiştirmiş. Evlatlarına güzel ahlakı, iyiyi, doğruyu, aşılamaya çalışmış. Ne yazık ki oğlanlar sürekli birbirleriyle çekişiyorlarmış.

Elbette ki kimseye kalmayan dünya ona da kalmayacakmış. İyice yaşlanan baba hastalanıp yatağa düşmüş. Evlatları, babalarının başından bir an olsun ayrılmıyor, bir ihtiyacı, arzusu olursa yerine getirmek için birbirleriyle yarışıyorlarmış.

Ancak birbirleriyle didişmeden de duramıyorlarmış. Baba içlerinden en büyüğü çağırıp kardeşlerini toplamasını gelirken de herkesin serçe parmak kalınlığında birer çubuk getirmelerini istediğini söylemiş. Kısa sürede evlatlar babalarının başına toplanmış.

Baba bir de ip isteyip getirdikleri çubukları bir araya getirip sıkıca bağlatmış.“Şimdi” demiş, “Söyleyin bakalım bunu hanginiz kırabilir?” Evlatlar sırayla birbirine bağlı bu çubukları kırmayı denemiş. En güçlüleri de kendisini en sona saklamış.

En güçlüleri de odunları kıramayınca baba tüm gücünü toplayarak yatakta doğrulmuş çubuklarıları bağlayan ipi çözüp, hepsini teker teker kırmış. Evlatlar içlerinden “Bu şekilde biz de kırardık” diye geçirse de, saygılı birer birey olarak yetiştirildiklerinden ses çıkarmamışlar.

Baba saygıyla kendisine bakan evlatlarını teker teker süzüp, son öğüdünü vermeye başlamış:” Bakın evlatlarım! Sizi her anlamda iyi birer evlat olarak yetiştirdim. Ama şu birbirinizle geçinememenize çok kızıyorum. Bu meseleye gelince; çubukları bu şekilde biz de kırardık diye düşündünüz değil mi?

Evlatlarım hayat bir sınavdır bu da size, babanızın son sınavıydı. Gördüğünüz gibi birbirine bağlı olunca en güçlünüz bile kıramadı. Ancak onları çözünce ne de kolay kırıldılar değil mi?

İşte siz de hayatta bunlar gibi birbirinize tutunursanız sizi kimse ezemez, kıramaz. Ancak birbirinize sahip çıkmazsanız ipi çözülen çubuklar gibi teker kırılırsınız.Bölünmeyin,bölüşün, birlikten kuvvet doğar, İşte bu babanızın size son öğüdüdür!Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER