Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Öldüğümüzde paramız bankada, mal, mülk hepsi geride kalır. Acı gerçek şudur:

Devamını Oku…
16 Aralık 2017 - 16:06 'de eklendi ve 714 kez görüntülendi.


Öldüğümüzde paramız bankada, mal, mülk hepsi geride kalır. Acı gerçek şudur: Öldüğün zaman seninle mezara üç şey gelir, malın, amellerin ve eş dost evlat akraba. ikisi gider biri sana kalır. Derler ya “kefenin cebi yok”aynen öyle.

Üç gün sonra unutulursun. Sen geride bıraktıklarının hesabına çekilirken, mirasçılar helâlinden paylaşırlar bıraktıkların. Hayatını ne için harcadın,kim için harcadın. Anlarsın ki ne kadar gereksiz önemsiz şeylere en kıymetli nimetlerden birini, zamanını harcamışsın.

Daha çok zengin olmaktan önemlidir yaşarken. Çünkü kimse ölümü kendine yakıştırmaz, ne zaman geleceğini bilmez, bir nefese dahi garantisi yokken, ama mutlaka geleceğini bildiği halde her şeyini dünya ve dünyalığa adar.

En son model bir cep telefonuna sahip olmak ister, ama fonksiyonlarının çoğunu kullanmaz. En son model lüks bir arabayı alır. Varsın otomatik parkı olmayı versin demez. Lüks kocaman bahçeli havuzlu malikânesinde ailesiyle bir tam gün geçirmese de çoğu yerini kullanmasa da yine de vazgeçmez.

Ya gardrobu, giysilerinin hepsi yepyeni durur. Çoğunu giymez bile. Yine de her fırsatta yenilerini almaya devam eder. Amma ve lakin kendisi nimetler içinde yüzerken etrafında yakınlarında insanlar neler çekiyor nasıl zorluklarla yaşıyor görmez, göremez.

Bir bakarsın ki yaşamının % 70’ini gereksiz şeyleri elde etmeye ve sürdürmeye harcamış.Asıl olan %30’u ihmal etmiş, kendisini,hayatını,sağlığını,ailesini, çocuklarını.Rızk endişesi, el alem ne der,onda var bende niye olmasın gibi çağın hastalıklarıyla uğraşırken bir de bakmışsın yolun sonu gelmiş. Mutlak son ansızın gelmeden önce: Sevdiğiniz insanlar için zaman ayırın.

Varlıklı bile olsanız kibirli olmayın. Kalp kırmayın, büyüklenmeyin. Nimetlerin kadrini bil, vereni unutma ve paylaş. Çok ciddi sorunlarla karşılaşsanız bile onlara sabretmeyi öğrenin. Haklı bile olsanız diretmeyin.

En önemlisi de nereye gidecekseniz, nerede daha çok kalacaksanız oraya yatırım yapın. Ey insanoğlu unutma! Bir gün mutlaka öleceksin, dar kabre gireceksin, Allah’a hesap vereceksin.

Lütfen paylaşın bunları hatırlamaya herkesin ihtiyacı var.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER