Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Odunculukla hayatını kazanan bir zat vardı. Allah’a karşı kulluk” vazifesini yapar, kimsenin ekşisine tuzlusuna karışmaz, kendi işine bakardı.

Devamını Oku…
21 Nisan 2018 - 4:29 'de eklendi ve 3631 kez görüntülendi.


ODUNCU İLE ŞEYTAN; Odunculukla hayatını kazanan bir zat vardı. Allah’a karşı kulluk” vazifesini yapar, kimsenin ekşisine tuzlusuna karışmaz, kendi işine bakardı. Bu zahit kişinin bulunduğu köyün yakınında bir köy daha vardı, onlar da dağda kutsal diye kabul ettikleri bir ağaca taparlar, ondan medet beklerlerdi.

Oduncu, bir gün:”Şunların taptıkları ağacı kesip odun edeyim, hem odununu satar para kazanırım, hem de, bir köy insanı Allah’a isyandan kurtarmış olurum” diye düşünerek, Allah rızası için ağacı kesmeye karar verip yola çıktı.

Dağa doğru giderken karşısına acayip ve çirkin suratlı bir adam çıkarak nereye gittiğini sordu. Oduncu:” Halkın taparak Allah’a isyan ettikleri ağacı kesmeye gidiyorum” dedi.

Adam, oduncuya: “Ben şeytanım. O ağacı kesmene müsaade etmiyorum” deyince zahit oduncu, şeytana çok kızmıştı. Öldürmek için hücum ederek yere yatırdı ve üzerine oturup hançerini boğazına dayadı.

Şeytan zahide: “Ey zahit, sen beni öldüremezsin. Allah bana kıyamete kadar müsaade etmiştir. Fakat gel o ağacı kesme, seninle anlaşalım.

Ben sana her gün bir altın vereyim, sen de ağacı kesmekten vazgeç. Hem el ağaca tapıyormuş, günah işliyormuş senin neyine gerek, altınını al işine bak” dedi.Adam şeytanı bırakmıştı. Şeytan adama, akşam yatıp sabahleyin yastığının altına bakmasını söyledi ve anlaşarak ayrıldılar. Adam ağacı kesmekten vazgeçip, evine dönmüştü.

Akşam yatıp sabahleyin yastığının altına baktığında, altını gördü.Memnun olmuştu, ikinci gün oldu. Fakat bu sefer şeytan altını koymamıştı. Adam kızıp baltasını aldığı gibi dağa ağacı kesmeye gitti. Fakat yolda yine şeytanla karşılaştılar.

Adam şeytana iyice kızmıştı. Görünce:”Seni sahtekâr seni, kandırdın değilmi beni?” diyerek üzerine hücum etti. Fakat evvelkinin tam tersine bu sefer şeytan adamı tuttuğu gibi altına aldı.

Adam şaşırmıştı. Bu nasıl hâl der gibi şeytanın yüzüne bakıyordu. Şeytan: “Hayret ettin değil mi? Niçin bana yenildiğinin sebebini söyleyeyim: Dün sen Allah rızası için ağacı kesmeye gidiyordun.

Seni değil ben, dünyadaki bütün şeytanlar bir araya gelsek yine yenemezdik. Lâkin şimdi Allah rızası için değil de, sana altını vermediğim için kızdığından gidiyorsun, işte o yüzden bana mağlup oldun ve sana ağacı kesmen için müsaade etmeyeceğim” dedi.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER