Hayret Türkiye

Devamını Oku…

O gün okula geç kalınca hocayı ve arkadaşlarını rahatsız etmemek için kantinde oturmuş, dersin bitmesini beklemişti.

Devamını Oku…
10 Ocak 2018 - 8:38 'de eklendi ve 2133 kez görüntülendi.


O gün okula geç kalınca hocayı ve arkadaşlarını rahatsız etmemek için kantinde oturmuş, dersin bitmesini beklemişti. İlk ders Matematikti. Bir sonraki ders için sınıfa girdiğinde, tahtada sonunda soru işareti olan iki işlem gördü.

Hemen defterini açıp teneffüs bitip yeni ders için tahta silinmeden problemleri not etti. Nihayet diğer dersler bitmiş bitmiş ve öğle üzeri eve dönmüştü. Defterinde çözülecek iki tane soru vardı. Matematik hocası bazen böyle ev ödevi verir, ancak yapılıp yapılmadığını pek kontrol etmezdi.

Ancak yapanlar mutlaka bunun karşılığını en azından bir iltifatla alırlardı. Yıl sonu notuna da etki ederdi bu durum. Defterini açtı, ama sorular bayağı zor görünüyordu. Sınıfta ki durumu da fena değildi hani. Bütün gece uğraştı durdu soruları çözmek için.

Ertesi günkü matematik dersinde uzun uğraşlardan sonra çözdüğü soruları koydu hocanın masasının üzerine. Biraz da zor olmuştu ama nihayetinde başarmıştı. İşlemleri kontrol ederken, hocanın yüz ifadesinde değişiklikler oluyordu.

Hoca heyecanla. “Nasıl da buldun bu sonuçları, Aferin. Son 150 yılda bu soruları çözebilen sayılı bir kaç kişi var. Ben dün tahtaya matematiğin problemlerini anlatırken yazmıştım bu soruları. Kendim çözmeyi denediğimde kitaptan bakmak zorunda kaldım. Bizim gibi normal insanların da kesinlikle çözemeyeceğini düşünüyordum. Gerçekten çok şaşırdım, çok enteresan dedi.

Şaşırarak cevap verdi hocaya: “Hocam dün derse geç kalmıştım. Tahtada soruyu görünce diğer ödevler gibi zannettim. Çok uğraştım ve biraz da zorlanarak akşam evde yaptım.”Hoca sınıfa döndü:”Aramızda bir matematik dahisi varmış, ancak biz yeni fark ediyoruz.
İşte arkadaşlar, 150 yıllık zor soru dediğimiz, aslında 150 yıllık önyargımızmış. Eğer biz de ön yargılarımızdan kurtulabilsek, 2000 yıllık soru ve sorunları da çözeriz herhalde.

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Fakat unutmayın ki okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER