Hayret Türkiye

Hocam Siz Evliya mısınız diye sormuşlar…

Nasrettin Hoca bir gün…

Hocam Siz Evliya mısınız diye sormuşlar…
09 Ekim 2018 - 3:31 'de eklendi ve 268 kez görüntülendi.


Nasrettin Hoca bir gün köyün dışındaki yeşillik arazide ağaçların altında cemaati ile koyu bir sohbete dalmış vaziyette iken köyün ileri gelen eşrafından kelli felli bir adam onları görür ve işte aradığım fırsat diyerek yanlarına sokulur.

Hocanın bilgeliğini ve hazır cevaplılığı herkesçe malumdur. Lakin bu adam Nasrettin Hocanın hazır cevap ve nükteli konuşmalarını kıskanan onu çekemeyen bir zaattır ve Nasrettin Hocayı küçük düşürmek gayesiyle araya girerek der ki:

“Hocam geçenlerde ki bir sohbetinde evliya olduğunu söylediğini duydum, doğru mu duymuşum?” Hoca da karşısındakinin niyetini keskin zekası ile hemen anlamış, hiç altta kalır mı; Doğru duymuşsun ben evliyalım”

Adam; “Hocam herkes de buna inandı, inandı inanmasına da,lakin öyle kuru kuruya evliya olduğunu söylemekle evliya olunmaz, kanıtla da görelim” der.

Nasrettin Hoca kendinden gayet emin karşılarında duran ağacı işaret ederek; “istersen şu karşıdaki ağacı yanıma çağırayım, oda buraya gelsin”

Adam şaşırır, cemaat şaşırır, heyecanla ağızları açık vaziyette hocayı izlemeye devam ederler. Hoca yine gayet kendinden emin bir şekilde ağaca doğru seslenerek çağırır, ağaçtan hareket yok ikinci kez ağaca seslenir ağaçta yine hareket yok. üçüncü kez ağaca seslenir elbetteki ağaçta yine hareket yok.

Adam zafer kazanmış edasıyla; “hocam bırak ağacın yanına gelmesini ağaçta yaprak kımıldamadı.” Nasrettin Hoca şekilde ağacın yanına gider cemaate dönüp derki; “Evliyalık aynı zamanda gelmeyene gitmektir, evliyada kibir olmaz..o bizim yanımıza gelmezse biz onun yanına gideriz.”

Hoca baktı ki cemaat birşey anlamamış öylece bakıyor, sesini yükselterek tekraralar; “Tövbe ya Rabbim, o zaten gelmez biz gideriz, mübarekler yanınıza gelen ahmağın beni küçük düşürmeye çalıştığını anlamazsanız, sizde onunla beraber öylece beklersiniz ağaç gelecek diye”Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER