Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Vaktiyle nahiyenin ileri gelenlerinden bir zâtın cemiyeti varmış. Tabi davetliler arasında yakın çevrenin bürokratları ve eşraftan herkes bulunmaktadır.

Devamını Oku…
19 Aralık 2017 - 11:33 'de eklendi ve 4938 kez görüntülendi.


Vaktiyle nahiyenin ileri gelenlerinden bir zâtın cemiyeti varmış. Tabi davetliler arasında yakın çevrenin bürokratları ve eşraftan herkes bulunmaktadır. Bölgenini sevilen sayılan itibar edilen âlimlerinden Nasreddin Hoca’da cemiyete iştirak etmiş.

Birazda protokol havasına tanışma ve sohbet devam ederken en yüksek dereceli memur konumu itibarıyla eşrafla tanışıp onlara kimdir ne iş yapar diye soruyormuş, biraz da ukala bir tavırla.

Sıra Nasrettin hocaya gelince sormuşlar, “Kimsin?” diye. Nasrettin hoca “Hiç, hiç kimseyim.” diye cevap vermiş. Ahaliden hocayı tanıyanlar biraz şaşırsa da bürokrat adam dudak bükerek küçümser, önemsemez bir tavır takınmış.

Bunu fark eden hoca adama dönerek sormuş, “Peki, sen kimsin?”,”Mutasarrıfım” diye cevap vermiş adam burnu havada gurur ve kibirle kabararak. Hoca sormaya devam etmiş “ Peki, sonra ne olacaksın” , “Bundan sonrası valiliktir”,

“Daha sonra” diye üstelemiş hoca. “daha sonra vezir” diye cevaplamış adam. Oca tekrar sormuş, “daha sonra ne olacaksın”,” Bir ihtimalle sadrazam.”, “Peki ondan sonra” diye tekrar sormuş hoca.

Artık dünyalık makam gelinecek bir kalmadığı için daha ne kaldi ki , ondan sonra ne olayım, hiç” diye cevaplamış adam.“Daha niye kabarıyorsun be adam, bir hiç için mi?” diyerek devam etmiş Hoca,”Ben şimdi, senin yıllar sonra gelebileceğin makamdayım.”
İnsanların pek çoğu makam ve mevki sahibi olmayı çok önemli bir başarı ve yüce bir değer zannederler. Bir büyüklenme kendini diğer insanlardan üstün görme sebebi sayarlar. Bu nedenle de sahip olmak için adeta can atarlar ve her şeylerini feda ederler.Toplum da genelde makam ve mevki sahibi oldukları sürece insanlara büyük ilgi ve saygı gösterir, gıpta ile bakar. İşte bu sebepledir ki makam ve mevki sahibi olmanın albenisi, cazibesi daima vardır.

Ve bu durum insanların makamlar, mevkiler için yarışmasına, didişmesine, birbirini ezmesine yol açar. Halbuki makamlar ve mevkiler ne kadar uzun süreli işgal edilirse edilsin geçicidirler ve sanıldığı kadar da iz bırakmazlar.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER