Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Nasreddin Hoca zamanında Akşehir’de kadılık vazifesini ifa ederken karşısına iki adam getirmişler.

Devamını Oku…
11 Ocak 2018 - 9:35 'de eklendi ve 2333 kez görüntülendi.


Nasreddin Hoca zamanında Akşehir’de kadılık vazifesini ifa ederken karşısına iki adam getirmişler. Birisi öteden beri cimriliği ile tanınmış bir aşçı, diğeri de boynu bükük bir fakir. Kadı Nasrettin bu davalı ve davacıya söz vermeden önce kâtibi yanına çağırarak sormuş neci bunlar kimin nesi diye.

Kâtip kadı efendiye durumu anlatmış sessizce, “Hocam şu gördüğün iri yarı olan çarşıda aşçı, eli pek sıkı sineğin yağını hesaplar, ölüyorum desen yaraya melhem olmaz, Öteki garibim hâlinden de belli fakir gariban bir amele, iş bulursa çalışır çoluk çocuğuna zor bakar, ama dürüsttür kimseye bir zararı duyulmamıştır.”

Durumu anlamak için Hoca anlat bakalım diye aşçıya verir sözü önce, Hocam demiş, ben bu adamdan davacıyım. Dükkanın önünde kuru fasulye pişiriyordum. Tencerenin kenarından buğusu çıkıyordu yemeğin.

Bu adam elinde bir somunla geldi. Kopardığı lokmaları yemeğin buğusuna tutup tutup başladı yemeye. Nihayet koca bir ekmeği bitirdi. Ondan fasulye buğusunun parasını istedim, vermedi. Nasreddin Hoca anlatılanları dikkatlice dinledikten sonra fakire dönerek “Bu olanlar doğrumudur?” diye sormuş. “Evet” demiş fakir adam. “Öyleyse para kesesini çıkar da buraya getir bakalım. “ deyince hoca zavallı fakir kadı efendiye karşı gelecek hâli yok ya.

İçinde üç beş kuruşu bulunan para kesesini çıkarıp Hoca’ ya uzatmış. Hoca u sefer aşçıyı çağırmış yanına. Keseyi kulağına yaklaştırarak şıngırdatmaya başlamış. Sonra da “Haydi demiş aldın işte alacağını, güle güle ” deyince

Aşçı: – “Aman Hocam nasıl olur bu ? Paramı vermediniz henüz.” diye şaşkınlığını belli edince, Hoca cevap vermiş kaşlarını çatarak, “Be adam fazla uzatma, yemeğin buğusunu satan akçenin de sesini alır elbet.”Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…

Bu bilgiler size yardımcı oldu mu? Öyleyse arkadaşlarınızla paylaşarak başkalarınında faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER