Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Bütün halter otoritelerine göre tüm zamanların en iyi haltercisidir.

Devamını Oku…
20 Kasım 2017 - 2:05 'de eklendi ve 468 kez görüntülendi.


Yıl 1988, fakirlik, siyasi krizler diz boyu. Futbolda İngilitere’ye 8-0 yeniliyoruz. İçine kapalı, umutsuz bir ülkeyiz. Milli gururumuz ve kendimize
güvenimiz dip yapmış. Ama sonra GS-Monaco maçı ve Nâim Süleymanoğlu. Uluslararası bir spor karşılaşması ve Naim, Türk bayrağını göndere çekiyor, yaşı küçükler anlamaz, öyle büyük bir olay ki bu o dönem için. Kazandığı her zafer kırdığı her
rekor bir spor karşılaşmasında değil de sanki batılı sömürgecilere atılan bir yumruk gibiydi. Tüm Türkiye’nin dilindeydi, başarısı ve karakteriyle herkesin gönlünü kazanmıştı. Bin bir zorlukla Türkiye’ye gelebilmişti.

Olimpiyat ve dünya şampiyonu halterci Naim Süleymanoğlu, tedavi altındayken hastanede 50 yaşında hayatını kaybetti.

Bütün halter otoritelerine göre tüm zamanların en iyi haltercisidir.

Siroza bağlı karaciğer yetmezliği sebebiyle 28 Eylül’den beri Memorial Ataşehir Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi altındaydı.

Naim Süleymanoğlu, 23 Ocak 1967’de Bulgaristan’da doğdu, haltere 1977 yılında başladı. 15 yaşındayken Brezilya’da dünya gençler halter şampiyonasına katıldı ve 52 kiloda iki altın madalya kazandı. Silkme kategorisinde ise vücut ağırlığının üç katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçti, on altı yaşında ise yine rekor kırdı ve şampiyon oldu. Halter tarihinde en genç dünya rekortmeni ünvanını kazandı.

1983 yılında Viyana’da 56 kiloda dünya rekorlarını kırdı, koparmada 130.5, silkmede 165 ve toplamda 297 kilo olmak üzere rekorlar kırdı, daha sonra da bu rekorları tekrar kendisi kırdı.

1986 yılında dünya şampiyonasına 60 kilo kategorisinde katıldı ve toplam rekorunu 335 kiloya çıkardı. 1988 de ise toplam kiloyu 342,5’e çıkardı. Bu muhteşem başarı sonrasında Türkiye’ye olimpiyatlarda güreş dışında ilk altın madalyayı kazandırmış oldu.

1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünya çapında yılın haltercisi seçildi.

1984 yılında Los Angeles Olimpiyatlarına Bulgaristan’ın Sovyetlerin boykot kararına iştirak etmesi sebebiyle katılamadı. 1986 yılında Melbourne’deki Dünya Halter Şampiyonası’nda ismi pek bilinmeyen bazı kahraman kardeşlerimizin çalışması sonucu ortadan kayboldu ve 11 Aralık’ta Türk Büyükelçiliği’nde ortaya çıktı. Türkiye’ye iltica talebinde bulundu.

ozal ve naim

1992 Barcelona Olimpiyatları’nda, rakiplerine karşı ezici bir üstünlük sağladı ve altın madalya kazandı. 1993 Dünya Şampiyonasında, 3 tane altın madalya kazandı ve 1994’te Bulgaristan’da yapılan şampiyonada üç kaldırıl ile üç dünya rekorunu kırdı.

Çin’de katıldığı dünya şampiyonasında sakatlığı bulunmasına rağmen 3 altın madalya kazandı ve 2000 yılında Uluslararası Halter Federasyonu’nda asbaşkan olarak görev yaptı.

Toplam 46 kere dünya rekoru kırdı., Allah rahmet eylesin…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER