Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Bilim adamlarının yaptığı bir araştırma sonucuna göre sarı kabuklu meyveler, özellikle muz kararmaya başladığında…

Devamını Oku…
14 Ocak 2018 - 11:23 'de eklendi ve 13499 kez görüntülendi.


Bilim adamlarının yaptığı bir araştırma sonucuna göre sarı kabuklu meyveler, özellikle muz kararmaya başladığında, TNF adı verilen ve açılımı, Tumor Necrosis Factor olarak bilinen bir madde üretmeye başladığı tespit edilmiş. TNF adı verilen bu maddenin de anormal hücreleri yok ettiği anlaşılmış.

Muzun kararması ne kadar fazla ise, TFN maddesinin bağışıklık sistemini kuvvetlendirme oranı da o kadar fazla olmakta. Yani muz ne kada olgun ise, o kadar fazla kanser ve tümörle savaşma özelliğine sahip.

Kararmış bir muz yeşil muza oranla 8 kat daha fazla sağlıklı ve besleyici. Günde 1 adet olgun muz yemek, bağışıklık sisteminin gelişmesi açısından da son derece faydalı. Üzerinde siyahlıklar bulunan, sarı kabuklu bir muz, yeşil kabuklu muzdan 8 kat daha güçlüdür.

Muzun Sağlığa Faydaları Günde ortalama bir muz tüketimi, ilerde yakalanma ihtimali olan birçok ciddi hastalıktan bizi korur. Muz tüketmemiz için birçok sebep sayılabilir. Bunların başlıcaları: Böbreklere iyi gelir, bağırsaklara faydalıdır, kanserle mücadelede metabolizmaya yardımcı olur

Ayrıca sindirime yardımcı olur, ülserlere faydalıdır, cilt sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunur. Bunun yanında içerdiği zengin vitamin ve elementlerle birçok hastalığa karşı bünyeyi güçlendirmektedir.

Kan Basıncını Dengeler: Kan basıncının düzenlenmesinde önemli rol oynayan muz bu şekilde dolaylı olarak kalp sağlığına da yardımcı olur. Kan basıncını düzenleyen potasyum muzda yeterince vardır, içerdiği zengin potasyum sayesinde ayrıca felç ve inmelere karşı koruma sağlar.Böbrekler İçin Faydalıdır: Potasyum açısından zengin olan muz böbrek taşlarının düşürülmesinde yardımcı olabilir. Kalsiyum tüketimini azaltarak ayrıca kırılgan kemik yapısının oluşmasına izin vermez.

Muz Enerji Verir: Muz profesyonel sporcuların düzenli olarak tükettiği besinler arasındadır. İçerdiği kaloriden dolayı kan şekerini olumsuz yönde bazı iddialar var fakat birçok uzman kan şekerini olumsuz yönde etkileyecek kadar kalori içermediğini savunmaktadır. Günde tüketeceğiniz bir muz ile vücudunuzu daha güçlü enerji dolu hale getirebilirsiniz.

Sindirime Yardımcı Olur: Muz çoğumuzun yeterince almadığı diyet lifi kaynağıdır ve sindirim sistemi yoluyla düzgün hareket ve eliminasyonu artırmaya yardımcı olur. Muz aynı şekilde kabızlık sorunları için de sağlıklı bir seçimdir.

Muz frukto-oligosakkaritler açısından da zengindir, bu elementler sindirime yardımcı olan bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur. Bunun yanında mide ekşimelerine faydalıdır.

Ülsere İyi Gelir: Düzenli muz tüketimi ülsere karşı bünyeyi korur, özellikle hidroklorid aside karşı midede kalın bir koruyucu tabaka oluşmasına yardımcı olur. Fakat bazı uzmanların, midede bazı bakteriler yönünden zararlı olduğu için muzun ülseri tetiklediği yönünde iddiaları vardır.

Bu yüzden mide ile alakalı sorun yaşayanlar tüketmeden önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilir.
Kan İçin Faydalı Vitaminler İçerir: Muzun içerdiği zengin miktardaki B6 vitamini kanda doğal ve sağlıklı bir şekilde hemoglobin oluşmasını sağlar.

Bunu yanı sıra, muzun içerdiği B6 vitamini kan şekeri düzeyinin korunmasını ve amino asitlerin kırılmasını sağlayarak, çok daha güçlü bir bağışıklık sisteminin oluşmasına yardımcı olur.

Cilt Sağlığını Korur: Muz cilt rahatsızlıklarını giderme noktasında da faydalıdır. Muz derilerde meydana gelen sedef ve akne gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Taze soyulmuş bir muz hastalıktan etkilenen alana sürülür ve bırakılır.

Bu tedavi yolunu güneş görmeyen bir yerde veya yatarken yapmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Kanserle Mücadele Eder: Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre tam olgunlaşmamış muzun kanser hücrelerine karşı etkili olduğu ortaya konulmuştur. Bunun yanında kanda bulunan beyaz kan hücrelerinin sayısının artmasında etkili rol oynamaktadır.

Bütün araştırmalar düzenli olarak muz tüketiminin kansere ve benzeri hastalıklara yakalanma riskini azalttığını ortaya koymuştur. Strese Karşı Etkilidir: İçerdiği birçok değerli madde yardımıyla stresi azaltacak serotonin seviyesini düzenler. Böylece vücudu strese karşı daha dayanıklı hale getirir ve ruh halinizin düzenli olmasını sağlar.

Bunun yanında muz iyi bir uyku düzenleyicidir. Kemik Sağlığını Korur: Muz bağırsaklarda probiyotik bakterilerin sayısını arttırmaktadır. Bu durum sindirim esnasında daha fazla kalsiyum kullanarak kemik sağlığının korunmasını sağlar.

Tansiyonu dengeler: Bünye için en önemli maddelerden bir tanesi de potasyumdur ve bu madde muzda yeterine vardır. Potasyum tansiyonun dengelenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Göz Sağlığına Faydaları: Muz A.C ve E vitaminlerini bol miktarda içerediği için gözleri yakalanması muhtemel hastalıklardan korur. Çocukların gelişimine katkı sağlar: Muz içerdiği besinler yardımıyla çocukların sağlıklı gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca bal ile karıştırılıp tüketildiğinde çocuklarda ateşi ve öksürüğü azaltır.

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER