Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Münir Özkul’un Bilinmeyen Hikayesi!

Devamını Oku…
16 Ocak 2018 - 10:24 'de eklendi ve 26103 kez görüntülendi.


Münir Özkul’un Bilinmeyen Hikayesi! Hayatın içinden bir hikaye Adile Naşit’in 1985’te yaptığı bir söyleşisi;

Bu söyleşide Tarık Akan, Adile Naşit ve Münir Özkul arasında geçen duygu dolu bir anıdan bahsediyor Adile Naşit. Bize aktarılan bu duyğu dolu gerçek hikayeden etkilenmemek mümkün değil.

İşte o anı: “Bizim Aile filminin çekimlerinde idik. Halit Akçatepe ile Münir Özkul aralarında konuşup gülüşüyorlardı. Tarık Akan da oturmuş bir köşeye dalıp dalıp gidiyordu. Yanına gittim, henüz çok samimi değildik.

Çorba içme saatiydi, çorba içtik ve ‘Hayırdır?’ dedim, zor da olsa anlatmaya başladı:
‘Mühendislik fakültesindeyken, okula yakın bir yerde bir matbaacı arkadaşım vardı. Cebinden kitaplar basar, dağıtır, insanlar okusun diye uğraşırdı.

Bugün gelirken ona rastladım. İşleri bozulmuş, kapatmak zorunda kalacakmış dükkanı ona üzüldüm dedi. Çekimler iyi gidiyordu. Münir’in yanına gittim, durumu biraz ona anlattım.

Yevmiye usulü çalışıyorduk, ne yapacağımızı da çok bilmediğimiz için bekledik. Belki elimizden bir şey gelirdi. Münir bu konuyu epey dert edindi. Hani o can alıcı sahne var ya; Münir’in o güzel tiradı. Saim Bey’in kapısından içeri girer,

“Sen değil, ben büyüğüm ben.” diye noktalar. İşte o sahnede, herkesin eli ayağı buz kesti. Yarım saat bir sessizlik oldu. Gün bitti, yevmiyeler dağıtıldı. O gün ne olduysa hepimiz 3’er yevmiye aldık. Münir 10 yevmiye almıştı. Herkes aldıklarını bir araya getirdi topladık ve Tarık Akan’a uzattık.

Kabul etmedi, ama biz zorla kabul ettirdik. Beraber gidip matbaadaki işler düzelene kadar, her gün biraz daha destek olduk. Bugün, O ustaların vesilesi ile o matbaa hâlen çalışıyor ve geçtiğimiz gün 20.000 adet kitap basıp tüm ülkedeki okul kütüphanelerine yolladı.” (26.01.1985/Adile Nâşit).

İşte böyle kazandığını ihtiyaç sahiplariyle paylaşan iyi yürekli örnek insanlar ustalar kolay yetişmiyor, Hababam sınıfı filminde öğrencilerini çok seven sert ama yufka yürekli Mahmut Hoca karakteriyle gönüllerde taht kuran Yeşilçam’ın büyük ustası Münir Özkul demans hastalığıyla uzun süre yaşayıp 93 yaşında 5.Ocak.2018’de hayata veda etmiştir. Allah rahmet eylesin.

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Beğendiyseniz Lütfen 1 kez paylaşın…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER