Hayret Türkiye

Münir Özkul’dan Acı Haber Geldi!

Kızının gözleri doldu…

Münir Özkul’dan Acı Haber Geldi!
06 Ocak 2018 - 0:17 'de eklendi ve 331 kez görüntülendi.


Yeşilçam’ın en büyük efsanelerinden biri olan Münir Özkul, İstanbul’daki evinde hayatını kaybetti. Usta sanatçı 93 yaşındaydı ve uzun bir süredir bilinci kapalı bir şekilde yatakta yaşıyordu.

7 Ocak Pazar günü, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde anma töreni düzenlenecek ve öğle namazına müteakip cenaze namazı Teşvikiye Camii’nde kılınacak.

2003 yılından bu yana demans hastalığı ile yaşıyordu.  ‘Hababam Sınıfı’ndaki ‘Mahmut Hoca’ rolüyle bütün ülkenin hafızasına kazınmıştı. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın usta sanatçının ölüm haberini alması üzerine sanatçının evine belediyeden bir doktorla beraber gittikleri ve doktorun burada ölüm raporunu verdiği belirtildi.

Münir Özkul’un kızı Güner Özkul, babasının 7 Ocak Pazar günü Muhsin Ertuğrul’da yapılacak anma töreninden sonra Teşvikiye Camii’nde cenazesinin kılınmasının ardından defnedileceğini açıkladı. Hangi kabristana defnedileceğinin daha sonra açıklanacağı belirtiliyor.

Güner Özkul, gözleri dolarak, “Biliyorsunuz uzun bir süreçti. Defalarca asılsız haberlerle aslında bugüne biraz hazırlanmış olduk. Belediye Başkanımız Ahmet Misbah Demircan tedavi sürecinde sağolsun bizi yalnız bırakmadı. Her aşamasında yardımcı olduğu için çok teşekkür ederiz. Hepimizin başı sağolsun” şeklinde konuştu.

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde saat 11.00’de anma töreni yapılacak öğle namazına müteakip de cenaze namazı Teşvikiye Camii’nde kılınacak.Güner Özkul yaptığı basın toplantısında, “Gidişi çok ani oldu. 11.25’de hayatını kaybetti. Pazar günü Muhsin Ertuğrul’da tören olacak arından Teşvikiye’de cenaze namazı olacak. Son nefesi verirken ses çıkarttı. Kültür bakanımız aradı herkese teşekkür ediyoruz bizimle birlikte oldukları için” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN MÜNİR ÖZKUL MESAJI

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Türk sineması ve tiyatrosunun efsane ismi Münir Özkul’un vefatı sonrası bir mesaj yayınladı.

“Türk sinema ve tiyatrosunun saygıdeğer isimlerinden biri olan Münir Özkul’un vefatını derin bir teessürle öğrendim. Canlandırdığı karakterler, oyunculuğu ve sanatçı kişiliğiyle, tüm vatandaşlarımızın sevgisini kazanan kıymetli sanatçımız, usta oyuncu Münir Özkul, gelecek nesiller tarafından da her zaman sevgi ve saygıyla yad edilecektir. Türk tiyatrosuna ve sinemasına değerli katkılarıyla milletimizin gönlünde taht kuran merhum Münir Özkul’a Allah’tan rahmet; sanat camiamıza, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.”

Sayısı ünlü ve sanatçı, usta isim için başsağlığı mesajları yayınladılar.

MÜNİR ÖZKUL KİMDİR?

TİYATROYA İLK ADIMINI 1940 YILINDA ATTI

15 Ağustos 1925 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Münir Özkul, tiyatrodaki ilk sahne deneyimini 1940 yılında Bakırköy Halkevi’nde yaşadı. 1948 yılında Ses Tiyatrosu’nda sahnelenen Aşk Köprüsü” oyunuyla profesyonelliğe ilk adımını atan Özkul, daha sonra Muhsin Ertuğrul yönetimindeki Küçük Sahne’ye geçti.

Usta oyuncu, İstanbul Devlet Tiyatrosu ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nun da aralarında olduğu bazı tiyatrolarda sahneye çıktı. Türk tiyatrosunun önemli bir simgesi olan Kavuk” da, 1968 yılında İsmail Dümbüllü tarafından Münir Özkul’a devredildi.

200’DEN FAZLA FİLMDE ROL ALDI
Münir Özkul, Yeşilçam’daki ilk deneyiminde 1951 yapımı Vatan ve Namık Kemal” filminde figüran olarak rol aldı. Mahmut Hoca” ve Yaşar Usta” gibi Türk sinemasının unutulmaz karakterleriyle özdeşleşen Özkul, 200’den fazla filmde oynadı.

Münir Özkul, 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından ‘Devlet Sanatçısı’ unvanı aldı.

ÖDÜLLERİ 1967-İlhan İskender Armağanı, 1972-9. Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Karakter Oyuncu Ödülü, 1991-Dümbüllü Ödülü, 1997-Altın Kelebek Ödülleri Onur Ödülü, 1999-Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü “Muhsin Ertuğrul Tiyatro Emek Ödülü”, 2004-37. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri Onur Ödülü, 2006-Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülü, 2014-18. Afife Tiyatro Ödülleri, Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü, 2015-T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük ÖdülüHer gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER