Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Milli Savunma Bakanlığı, 2008 yılında vatandaşların Şehit Listesi’ni görüntüleyebilmesi için şimdiye kadar yapılan savaşlarda şehit olan isimleri internet ortamına aktardı.

Devamını Oku…
18 Şubat 2018 - 18:05 'de eklendi ve 301 kez görüntülendi.


MSB’den Şehit Listesi Sorgulama, Ailende şehit var mı öğren uygulaması… Milli Savunma Bakanlığı, 2008 yılında “Şehit Tespit Projesi” ile Osmanlı’dan günümüze kadar yaşanan savaşlarda şehit olanların kaydını internete taşımıştı.

İnternet sitesinde yer alan Şehit Listesi sistemiyle birlikte vatandaşlar büyüklerinin herhangi bir savaşta şehit olup olmadığını görüntüleyebiliyor. E-Devlet’ten soyağacına bakarak büyüklerinin ismini öğrenen vatandaşlar, ailelerinden şehit düşen olup olmadığını, varsa hangi savaşta şehit düştüklerini öğrenmek için bakanlığın internet sitesindeki listeden arama yapabiliyor.

MSB ŞEHİT SORGULAMA NASIL YAPILIR; MSB’nin bu hizmetine http://msb.gov.tr/Personel/SehitleriListele adresinden ulaşılıyor MSB şehit sorgulama işlemi için ilk olarak kişinin Adı, Baba Adı ve Doğum Yılı’nın doğru bir şekilde doldurulması gerekiyor.

Daha sonrasında sorgulama butonuyla birlikte sistem çalışıyor ve eğer sorgulanan kişi herhangi bir savaşta şehit düştüyse, bu bilgi ekranda görüntüleniyor.

Şehit tespit sisteminde, 1853 Kırım Savaşı, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı, 1897 Osmanlı-Yunan Savaşı, 1911 Trablusgarp Savaşı, 1912-1913 Balkan Savaşı, 1914-1918 Birinci Dünya Savaşı, 1919-1922 Kurtuluş Savaşı, 1950-1953 Kore Savaşı, 1853-1928 Muharebe Dışı Diğer Şehitler ve 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit düşenlerin bilgilerine ulaşılabiliyor.

Bu sistemle birlikte vatandaşlar, aile soyunda daha önceden bir kişinin bir savaşta şehit olup olmadığını sorgulayabiliyor ve eğer böyle bir durum var ise, ekranda uyarı olarak görüntüleniyor.İNTERNET SİTESİ ÇÖKTÜ; Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından vatandaşların hizmetine sunulan “Şehit Listesi Sorgulama” kısa süre içerisinde yoğun ilgi gördü. Vatandaşlar şehitler listesinde akrabaları olup olmadıklarını merak ederek sorgulama yapmak istedi.

MSB, yoğun talepten dolayı Şehit Tespit Listesi’ni askıya aldı. Vatandaşlar şehit listesinde sorgulama yapabilmek için adeta MSB’nin resmi sitesine akın ettiler. Uygulamanın başlamasıyla yaşanan yoğunluktan ötürü bakanlığın ilgili sayfası, E-Devlet’in soyağacı sisteminin bir benzeri sorun yaşadı ve geçici olarak hizmetini durdurdu. Kısa süre içerisinde sistem yoğunluktan dolayı yavaşlayarak MSB tarafından askıya alınmasına neden oldu.

Vatandaşlar sorgulama yapabilmek için sistemin açılmasını bekliyorlar. Milli Savunma Bakanlığı’nın İnternet sitesinden yapılan açıklamada “Hizmet iyileştirme çalışmaları sebebiyle sorgulama sayfası geçici olarak kapatılmıştır. İlgili çalışma tamamlandıktan sonra hizmet tekrar kullanıma sunulacaktır.” bilgisi yer almaktadır.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER