Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Hz.Mevlana bir gün yatsı namazından çıktıktan sonra evine doğru giderken arkasından bir adam hızlı adımlarla koşturuyormuş.

Devamını Oku…
06 Şubat 2018 - 15:19 'de eklendi ve 2463 kez görüntülendi.


HZ.MEVLANANIN MUHTEŞEM ZEKASI
Hz.Mevlana bir gün yatsı namazından çıktıktan sonra evine doğru giderken arkasından bir adam hızlı adımlarla koşturuyormuş.
-Hocam hocam diye bağırarak durmasını rica etmiş, Hoca adama doğru dönüp,

-Hayırdır molla neden gece vakti böyle telaşlı telaşlı koşturuyorsun? dedi, önce bir buyur eve geçelim soluklan sonra meramını anlatırsın diye ekledi.
Hocayla beraber adam eve geçip sedirlerin üstüne bağdaş kurup oturdular hoca hanımına sünnettir Ya hanım misafirimize bir süt ikram eyle diyerek hanımına ricada bulundu.

Adam telaşla hocam sütü her zaman içeriz benim bir derdim var senden yardım istiyorum dedi.Hoca da behey molla sabır amaca ulaşan kapının anahtarıdır sabredelim ki muradımıza erelim önce sütümüzü içelim sakince konuşalım dedi. Adam Hz.Mevlananın erdemi karşısında bir kez daha mahcup olup tamam hocam siz nasıl uygun bulursanız dedi. Biraz daha sakinleşerek hocanın konuşmasını bekledi.

İkramlar geldikten sonra hoca, – Buyur bakalım seni dinliyorum maruzatın nedir dedi. Adam,
-hocam her gün tavuklarımdan biri çalınıyor ve anladım ki tavuklarımı çalan komşularımdan biri ama hangisi bilmiyorum ne olur bana yardım et dedi.

Hz.Mevlana önce tespihini eline aldı bir tespih miktarı Subhanallah çektikten sonra ona dönüp
-Bak molla şu işi ancak şöyle çözeriz ama dediklerimin hepsini zamanında yapacaksın şimdi git bütün komşularına hocamız hepinizi sabah namazına bekliyor hepsinin tek tek kapısını çal bir tane komşunu bile unutma. Adam Hz.Mevlana’ya Allah razı olsun diyerek Mevlananın evinden ayrılır bütün komşularını tek tek sabah namazına davet eder Hz.Mevlana’nın tek tek namaza çağırdıklarını söyler.

Sabah olmuş bütün ahali camiye gelmiş Hz.Mevlana namazı kıldırmış başlamış cemaate vaaz vermeye bütün cemaat meraklı gözlerle hoca ne diyecek acaba diye Hz.Mevlanaya bakıyorlarmış Hz.Mevlana vaaza başlamış
– Kardeşlerim hırsızlık hem çok kötü bir suç hem çok kötü bir günah hem de çok kötü bir alışkanlıktır,öyle adamlar vardır ki komşusunun tavuğunu çalar, keser ,yolar bir de utanmadan kafasında çaldığı tavuğun tüyüyle camiye gelir cemaatin içindeki adamlardan biri hemen elini kafasına götürmüş böylelikle hırsız tespit edilmiş.
Zekasını veren Allah’a kurban olalım.
Böylece Hz.Mevlana sadece güzel sözleriyle değil insanların arasındaki problemleri de gidererek gönüllere taht kurmuştur.

Derleyen: Nurhayat Şuara ŞenbalkanHer gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER