Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Son günlerde Medine Müdafaası Kahramanı Fahreddin Paşa çok konuşuldu. Bilinmesi gerektiği gibi bilinmeyenler…

Devamını Oku…
28 Aralık 2017 - 2:54 'de eklendi ve 468 kez görüntülendi.


Son günlerde Medine Müdafaası Kahramanı Fahreddin Paşa çok konuşuldu. Bilinmesi gerektiği gibi bilinmeyenler…

1- Asıl adı Ömer Fahrettin’dir 2- Fahrettin Paşa’ya “Çöl Kaplanı” ünvanını İngiliz ajan Lawrence vermiştir. 3- İngiliz yarbayı Bassett Paşa için “Kaburgalarına kadar tam bir askerdir.” Der.

4- Medine’de kaldığı sürede Hz. Peygamber’in kabrini sık sık ziyaret ederdi 5- Medine müdafaasında zorlanınca Cemal Paşa’nın “İstersen tecrübeli alman pilotlardan gönderelim.” teklifini “bir İslam beldesi olan Medine’yi yalnızca Müslüman askerlerle savunurum” diyerek reddeder.

6- Paşa, Hz. Peygamber’in kabrine giden yolları genişletmiş, Medine’deki Cennetü’l Baki mezarlığını düzenlemiştir. 7- Fahrettin Paşa göre Medine’yi “İslam’ın sırtını dayadığı yer”diye tanımlar. 8- Medine kuşatması sırasında Osmanlı askerleri un stokları azalınca hurma çorbası içmiş, hurma çekirdeklerini öğüterek elde ettikleri undan ekmek üreterek yemişlerdi…

9- Medine açlıkla boğuştuğu sırada şehir çekirgeler tarafından istila edilmiştir. Endişenin yükseldiği bu sıralarda Fahreddin Paşa askerlerine, Hz. Peygamber’in “İki ölünün(çekirge-balık) ve iki kanlının(dalak-karaciğer) yenmesi bize helal oldu.” hadisini hatırlatır ve çekirgelerin Allah’ın bir ikramı olduğunu ifade eder.

Fahrettin Paşa’nın bu açıklamalarıyla askerler kavurma niyetine çekirge yemiş, çekirge unundan ekmek yapmış, çekirge kurusunu da yiyerek bir süre bu şekilde beslenmiştir. 10- Medine’yi İngilize bırakmak Osmanlı askerlerine çok dokunur. Ravza-i mutahharaya (Efendimizin kabri) olan hürmeti Fahrettin Paşa’nın subaylarından İdris Bey şöyle işler:“Yapamaz Ertuğrul evladı sensiz, Can verir, Canan’ı (s.a.v.) veremez Türkler. Ebedi hâdimu’l haremeyniniz, Ölsek de Ravzanı ruhumuz bekler.” 11- Peygamber Efendimiz’e bağlılığın bir göstergesi olan bu şiir İdris Bey tarafından yazılmış olmakla beraber Medine’yi savunan Müslüman Türk askerinin ruhundan fışkırıyordu.

İdris Bey askerimizdeki Peygamber sevgisini ortaya koymuştu bu dizelerinde. 12- Fahreddin Paşa’nın Cuma hutbesi,”Ey İnsanlar! Malumunuz olsun ki kahraman askerlerim bütün İslam’ın sırtını dayadığı yer, manevi gücünün desteği,Hilafetin göz bebeği olan Medine’yi son fişengine, son damla kanına ve son nefesine dek muhafazaya ve müdafaaya memurdur. Buna Müslümanca, askerce azmetmiştir.

Bu asker Medine’nin enkazı ve nihayet Ravza-ı Mutahhara’nın yeşil türbesi altında kan ve ateşten dokunmuş bir kefenle gömülmedikçe, Medine-i Münevvere kalesinin burçlarından ve nihayet Mescid-i Saadet minareleriyle yeşil kubbesinden al sancağı alınmayacaktır!

Allahu Teala bizimle beraberdir. Şefaatçiniz O’nun Resulü Peygamber Efendimiz’dir…” 13- Osmanlı’dan Fahreddin Paşaya defalarca mektup gönderilir. Şehri İngilizlere teslim etmesi istenir.Paşa emri ancak Halifeden alırım der.

Halife şehri teslim et mektubu gönderince “siz baskı altındasınız,bu durumda size itaat etmeyeceğim! Son nefer, son mermi son damla kanımıza kadar savaşacağız” der.

14- Kendisine gönderilen son mektupta Medine’yi teslim etmezsen İstanbul işgal edilecek denilince Paşa gözyaşları içinde son kez Peygamberimiz’in kabrini ziyaret eder, kılıcını İngilizlere teslim etmeyip Peygamber Efendimiz’in kabrinin başına bırakır.

15- Peygamber Efendimizin kabrinden çıkmak istemeyen Fahreddin Paşa’yı kendi askerleri zorla çıkarır ve Medine düşer…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER