Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Meclislerin en üstün olanlarından birisi de, yaratılmışların en üstünü olan Hz. Muhammed Mustafa (sav)’in hayatının anlatıldığı ve öğretildiği meclislerdir.

Devamını Oku…
23 Nisan 2018 - 6:23 'de eklendi ve 224 kez görüntülendi.


SİYER-İ NEBİ; Meclislerin en üstün olanlarından birisi de, yaratılmışların en üstünü olan Hz. Muhammed Mustafa (sav)’in hayatının anlatıldığı ve öğretildiği meclislerdir.
Bu büyük bir mutluluktur. Allah (c.c.) bunu herkese lutfetmez, nasib etmez.

Yaşlı genç, kadın erkek, zengin fakir, devlet başkanı yada sıradan bir vatandaş olmak fark etmez. Her insan için onun hayatını öğrenmek demek, en üstün değerleri öğrenmek demektir ve böylelikle kendi hayatına değer kazandırma fırsatını yakalamak demektir.

Çünkü O, Efendimiz (sav) bütün mü’minler için en büyük en güzel örnektir. O’nun hayatını işleyen ilim dalına da Siret_un Nebi yada Siyer-i Nebi denilir. Bu noktada siyer kavramını anlamamız lazımdır.

Siyer demek Peygamber Efendimizin (sav) doğumundan vefatına kadar, hayatının bütün anlarını ve bunun yanında tercüme-i hâlini, ahlakını, şemailini yani fiziki ve ahlaki özelliklerini de işlemek demektir. Aynı zamanda mucizelerini ve nesebini konu edinen ilim dalının adıdır siyer.

Bir müslüman için Efendimizin (sav) hayatını her anının önemli ve mühim bir yeri vardır.Bu kaçınılmaz bir hakikat, kaçınılmaz bir gerekliliktir. Çünkü Allah (cc) O’nu Kuran-ı Kerimde Usve-i Hasene olarak tarif etmiştir.

Yani en güzel örnek, numune-i imtisal, örnek alınacak model. Kimin için? Allahı (cc) ve ahireti arzulayan mü’minler için. Aynı zamanda kâmil manada iman edebilmek için, o örnekliğe ihtiyacımız vardır.Allah (cc) onlarca ayet-i kerimede O’na iktiba etmeyi,itaat etmeyi emrediyor. Bunun gerekliliğini bildiriyor. O’nun rehberliği olmazsa dininizi yaşayamazsınız diyor. Mü’min olamazsınız diyor Allah (cc)

Kelime-i Tevhidin ikinci bölümü olmadan nasıl mü’min olacağız? Lâ ilâhe illallah, mü’min olmak için yeterli değildir. Muhammedun Rasulullah mutlaka olacaktır ki mü’min olabilelim. Allah (cc) katında muteber bir imanımız olsun.

Aynı zamanda unutmamalıyız ki, Efendimize (sav) sarıldığımız sürece asla ve asla Allahhın (cc) izni ve inayetiyle dalalete uğramayacağız. Bize söylemiş olduğu iki kaynağın ikincisi O’nun sünnetiydi. Yani haytının her anıydı.

O’nun mübarek ağzından çıkmış olan sözleri, fiilleri, takrirleri, işte bütün bunları öğrenmek için siyere ihtiyacımız var.

Efendimiz (sav) İbn-i Mace’de geçen bir hadis-i şerifte şöyle buyuruyor; “Allah’a (cc) yemin ederim ki, size gecesi gündüz kadar aydınlık olan geniş ve takip edilecek bir yol bıraktım.”Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER