Hayret Türkiye

Devamını Oku…

İnsanlar hayvan yakalamak içim bulundukları bölgenin yapısına hayvan ve bitki örtüsünün çeşitliliğine göre farklı farklı yöntemler ve tuzaklar geliştirmişlerdir.

Devamını Oku…
16 Ocak 2018 - 10:43 'de eklendi ve 444 kez görüntülendi.


İnsanlar hayvan yakalamak içim bulundukları bölgenin yapısına hayvan ve bitki örtüsünün çeşitliliğine göre farklı farklı yöntemler ve tuzaklar geliştirmişlerdir.

Asya’da yaşayan insanların da maymun yakalamak için kullandıkları kendilerine özgü çok garip ve ilginç bir tuzak çeşidi vardır. Bir Hindistan cevizi üst kısmından bağlanabilecek şekilde oyulur ve iple bir ağaca veya yerdeki bir kazığa bağlanır.

Hindistan cevizinin altına ince bir yarık açılır. Bu yarık sadece maymunun elini açıkken sokacağı kadar büyüklüktedir, maymun elini içeri sokup yumruk yaptığında elini dışarı çıkaramaz. Hindistan cevizine açılan bu yarığın içine maymunların sevdiği bir yiyecek konur.

Maymun yiyeceğin kokusunu alır ve cevize yaklaşarak görür, elini yarıktan içeri sokup yiyeceği kavrar, ama yiyecek elindeyken elini dışarı çıkartması olanaksızdır. Sıkıca yumruk yapılmış el, bu yarıktan dışarı çıkamaz. Eli sıkı bir şekilde yiyeceği kavramış halde kurtulmak için çabalamaya başlar.

Tuzaklarını kontrol eden avcılar geldiğinde maymun çılgına dönse de ne kadar uğraşsa da yapacağı bir şey yoktur, elini ne hikmetse açmadığı için kaçamaz. Aslında maymunu tutsak eden hiç bir şey yoktur.

Onu sadece kendi bağımlılığının gücü tutsak etmiştir. Onu orada tutan aslında kendi gücüdür, ama o bunun farkında değildir, hiç biri farkında değil ki bu bir yöntem haline gelmiştir.

Yapması gereken tek şey elini açıp yiyeceği bırakmaktır. Ama zihninde açgözlülüğü o kadar güçlüdür ki bu tuzaktan kurtulan maymun çok azdır ve çok nadir görülmüştür. Bizi tuzağa düşüren ve orada kalmamıza neden olan şey, arzularımız ve zihnimizde onlara bağımlı oluşumuzdur.

Aslında bir şekilde tutunduğumuzu sandığımız bir çok şey bizi kendisine tutsak etmiştir, ama farkında değilizdir. Tüm yapmamız gereken, elimizi açıp benliğimizi ve bağımlı olduğumuz şeyleri serbest bırakmak ve dolayısıyla özgür olmaktır.

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Beğendiyseniz Lütfen 1 kez paylaşın…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER