Hayret Türkiye

Yazıyı Oku…

Bu duyarlı babanın mesajını herkes okumalı…

Yazıyı Oku…
29 Mart 2018 - 14:20 'de eklendi ve 1648 kez görüntülendi.


“2 çocuğum var. Bir tanesi 3, diğeri 5 yaşında. Çocuklar doğduktan sonra özellikle onlara market vb. yerlerden bir şeyler alırken kendimce bir koruma yöntemi geliştirdim. Yakın çevremden zaman zaman tepki de gördüm 🙂 Ama şimdi size az önce karşılaştığım bir şey göstereceģim.

Resimde bulunan ürünün adres, telefon, marka hatta barkod kısminı kapattım. Benim derdim markalarla değil. Sadece tespitimi paylaşmak istedim.

Belki sizlerde de bazı farkındalıklara sebep olurum. Son 5 senedir her market alışverişimde ürünlerin arkasını daha bir dikkatli okuyorum.

Malum hayatımıza E KOD diye bir SAÇMALIK soktular. Bizleri zehirleyen, çoluk çocuğun düşmanı ne varsa, bunları ürünlere çeşitli kodlarla yazıyorlar.

Vatandaş ise bunların çoğuna dikkat etmeden alıyor bir güzel tüketiyor. Az önce büyük bir market zincirinden alışveriş yaptım.

3 yaşında ki Oğlum, baba bana lokum alır mısın dedi. Reyonda gösterdiği ürün 👇👇👇

kus lokumu

İlk bakışta ürün, hepimizin hayatımızın bir anında yediği masum bir kuş lokumu gibi görünüyor. Ancak ürünün resmini yakınlaştırırsanız, bazı E KODLARI görebilirsiniz. Şimdi bakalım bu kodların açılımı neymiş.

e129

Şimdi soru şu: Siz bu maddelerin bulunduğu, Avrupa’nın bir çok ülkesinde yasak olan bu maddeleri evladınıza yedirir misiniz? Vahim olan ise, neredeyse bir çok reyon ürününde bunlar ve fazlası mevcut. İşte bu sebeple alıp sepete atarken 1 değil 5 kere düşünün.

e110

Alışverişi yarım saatte değil gerekirse 45 dakikada bitirin. Hepinizin elinde akıllı telefonlar var.

e102

Bu kodları görebileceğiniz uygulamalar mevcut. Kullanın. Mesela ben şu programı kullanıyorum. Umarım bir nebze olsun dikkatinizi çekebilmişimdir.

e kodlar

Mesela E110 ve E102 de dikkatiniz bir şey çekti mi? Hani diyorsunuz ya bazen yahu milletin çocuğu ne kadar uslu, bizimkisi yerinde duramıyor. Heh işte bundan ya da bunlardan. Ne demiş? Çocuklarda hiperaktiviteye sebep olabilir. Düşün ki bunlardan haftada ne kadar tüketiyor.

Ya da bazen diyorsunuz ya yemeğini düzgün yer, sıkı giyinir, vitamin desen alır burun tıkanıklığı, akıntı bitmiyor. Bak onu da yazmış yukarıda. Burun akıntısı, tıkanıklığı yapar. Alerji yapar. Yani neresinden tutarsanız elinizde kalıyor.”

bir yorumcudan gelen twit

Lütfen bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşmayı ihmal etmeyin. Özellikle çocukları olanlar, bu bilgileri mutlaka ama mutlaka bilmeli.

Bu yazı Güneş Gazetesi yazarı Şafak Malatya’nın twitterdaki resmi hesabından @SafakSina1903 paylaştığı twitlerden alınmıştır.

Eğer bu yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız, sevdiklerinizle paylaşın. Her gün paylaştığımız faydaları yazıları okumak istiyorsanız sayfamızı beğenmeyi unutmayın.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER