Hayret Türkiye

Marifet Kösede mi, Köşede mi?

Vaktiyle çok mahir usta köse bir terzi varmış. Bu terzinin şehrin en işlek caddesinde köşe başımda en iyi mevkide bir dükkanı varmış.

Marifet Kösede mi, Köşede mi?
22 Nisan 2018 - 0:45 'de eklendi ve 245 kez görüntülendi.


Marifet Kösede mi, Köşede mi? Vaktiyle çok mahir usta köse bir terzi varmış. Bu terzinin şehrin en işlek caddesinde köşe başımda en iyi mevkide bir dükkanı varmış.

Yanında bir kaç usta çalıştırıyor, işleri yoğun, hatta bayram önleri son on gün eve bile gidemeyecek kadar çok siparişleri olurmuş. Lakin işler iyi siparişler yoğun olsa da kira çok ağır çok yüklü olduğundan belini büküyormuş.

İyi kazansa da o kadar para vermek de zoruna gidiyormuş. Bir zaman düşünmüş düşünmüş şöyle demeye başlamış kendi kendine; “Bu cadde üzeri köşe dükkana bu kadar kira vereceğime nasıl olsa beni bilen biliyor, tanıyan tanıyor, sokak içi bir dükkana taşımasam aynı işi gene yaparım.

Buraya vereceğim kiranın onda birini veririm, nasıl olsa artık tanındım,müşterilerim ben nerede olsam gelir. O kadar kira parası da cebime kalır”

Böyle düşüne düşüne sonunda karar verir taşınmaya. Sokak içinde 5-6 dükkan içeride bir yer tutar ve hemen oraya taşınır. Çıktığı yere de bir kaç tane ilan asar taşındıkları yer tarif eden. Bir süre işleri siparişleri aynı hızla devam eder.

Fakat bir kaç ay sonra siparişler azalmaya başlar. Ustalardan birini işten çıkarır, iki ay sonra birini daha, iki ay sonra son ustayı da derken altı ay sonra dükkanda tek başına kalır.Evveliyatında başını kaşıyacak vakit bulamayan köse terzi artık kapı önünde oturup gazete okuyup bulmaca çözmeye başlar. Eskiden tamir paça kıvırma ütü gibi işleri almazken şimdi kopuk düğmeleri bile dikmeye başlar.

Bir senenin sonunda artık neredeyse o onda birlik kirayı bile zar zor çıkarır hâle gelmiştir. Yaptığı hata ve aç gözlülüğün farkına varmıştır ama ne çare yapacak bir şey kalmamış iş işten geçmiştir.

Bir akşam üzeri dükkanını erkenden kapatıp caddeye çıkar eski dükkana şöyle bir göz atar. Yeni kiracı bir kuru yemişçidir. İşleri vızır vızır müşterinin biri giriyor biri çıkıyor. Hatasını bir kez daha anlayan terzi şunları söyler “Demek ki marifet köse de değil, köşedeymiş”Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER