Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Mandalina kabuklarında büyük şifa gizliymiş, bir daha atmayacaksınız!

Devamını Oku…
02 Şubat 2018 - 17:27 'de eklendi ve 1765 kez görüntülendi.


Mandalina kabuklarında büyük şifa gizliymiş, bir daha atmayacaksınız!
İçi gibi dışında da faydaları bulunan mandalina meyvesinin kabuklarını çöpe atıyor muydunuz? Bu yazıyı okuduktan sonra fikriniz değişecek.

C vitamini açısından oldukça zengin oolan mandalina birçoğumuzun severek tükettiği bir kış meyvesinidir. Kabuğu parfüm endüstrisinde kullanılır, ayrıca cilt bakım ürünlerinde kullanılan uçucu yağları içeriğinde barındırır. Ama neredeyse herkes bu faydalı meyvenin kabuklarını çöpe atar. Gelin bakalım nerelerden ne şekilde istifade edebiliriz.

Mandalina kabuğunun vücuda faydaları: Mandalina kabuğu kolestrol düzeyinin iyi olmasında, kan şekeri düzenlemede ve karaciğer sağlığında oldukça yardımcıdır. Ayrıca birçok hastalığa da şifa vesilesidir.

Bronşit için bir bardak kaynatılmış suya iki kaşık mandalina kabuğu ekleyin, bir saat bekletin ve ardından ılık şekilde tüketin. Bu suyu ayrı ayrı hazırlayıp günde 2-3 kez tüketebilirsiniz ve organik şekilde bronşitten kurtulabilirsiniz.

Öksürük için kabukları minik minik parçalara ayırıp kurutun. Bir bardak kaynatılmış suya iki kaşık kurutulmuş mandalina kabuklarını koyun, bir hafta bekletin. Daha sonra kabukları süzün ve suyu temiz şekilde kavanoza koyun. Yemeklerden önce tüketin.

Yaz – kış farketmez burun tıkanıklığı sorununuz varsa, mandalinalı suyun buharıyla çözümleyebilirsiniz. Bir mandalinin kabuklarını sıcak suya ekleyin ve 10-15 dakika boyunca bu buharı soluyun. Burnunuzun tıkanıklığının azaldığını, daha rahat nefes aldığınızı hissedeceksiniz.Sindirim sisteminizle alakalı sorun yaşıyorsanız, çekilmiş mandalina ya da portakal kabuğu size fayda verecektir. Hazırladığınız tozu yaptığınız yemeklere ekleyebilir, sindirim sisteminizdeki sorunları azaltabilirsiniz.

Ayağınızda mantar varsa mantarın olduğu bölgeye mandalina kabukları ile masaj yapıp ovalayabilirsiniz. Günde 1-2 kez tekrarlayın.

Taşikardi ya da Hipertansiyon (Yüksek tansiyon) hastalığınız varsa 2,5 veya 3 litre 3-4 adet mandalinanın kabuğunu ekleyin ve kaynatın. Bir saat beklettikten sonra ılık haldeyken vücudunuzu bu suyla yıkayın ve ardından normal su ile de yıkanın. Sağlıklı günler dileriz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER