Hayret Türkiye

Magnezyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Bu problem, magnezyumun kan testlerinde görünmemesinden dolayı çoğunlukla tanılanamamaktadır.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?
11 Ocak 2018 - 11:49 'de eklendi ve 397 kez görüntülendi.


Bu problem, magnezyumun kan testlerinde görünmemesinden dolayı çoğunlukla tanılanamamaktadır. Magnezyumun yalnızca %1’i kan akışında saklanmaktadır.

Bununla birlikte, doktorların çoğu onun analizini tahlillere eklememektedir ve bundan dolayı magnezyum eksikliği bulunup bulunmadığını bilmek güç olmaktadır. Magnezyum su, oksijen ve temel gıdalardan sonra bedeninizdeki en önemli minerallerden birisidir.

Bu vücudun gelişimi bakımından, her üçünün düzenlemesinden sorumlu olduğundan dolayı kalsiyum, sodyum ve potasyuma göre daha da önemli olmaktadır. Magnezyum eksikliğinin en sık görülen belirtilerinden biri aşırı susama ve  gün içerisinde bolca su ya da sıvı tüketimi olmaktadır.

Bunun sebebi, vücudunuzun besinden gerekli ihtiyaçları karşılayamaması ve bedenimizin bunu hidrasyon isteğiyle ifade etmesidir. Magnezyum eksikliği uyku düzeninizi bozabilir, stresi arttırabilir ya da atletik yeteneklerinizi düşürebilir. İlk belirtiler neredeyse algılanmayacak kadar azdır.

Sonrasında bacak ağrıları, ayak ağrıları ya da kaslarda sancılar gibi daha hassas bir seviyeye çıkmaktadır. Belirtiler ilerledikçe hissizlik, kasılma, sık sık karıncalanma ve aşırı hallerde koroner spazmları, kişilik bozukluklukları ve anormal kalp atışları görülmektedir.

Magnezyum eksikliği bilhassa kaslar olmak üzere beninizin tüm organlarını etkilemektedir. Bundan dolayı oldukça fazla ağrı, gerilme, kasılma ya  da spazm yaşayabilirsiniz.Bununla birlikte kabızlık, adet krampları, idrar yaparken spazmlar, yutkunma güçlüğü, ışık ürküsü, sese karşı aşırı duyarlılık, sinir sisteminde zayıflama, uykusuzluk, anksiyete, panik atakları, hiperaktivite, agorafobi, PMS, karıncalanma hissi ve kararsızlığa sebep olan kas kasılmalarına sebep olmaktadır.

Kalp ve damar sistemine istinaden, magnezyum eksikliği aritmi, çarpıntı, göğüs ağrısı (anjin), arterlerde spazm, hipertansiyon ve mitral kapak sarkmasına sebep olabilmektedir. Vücudunuzun bütün işlevlerini yerine getirebilmesi için magnezyuma ihtiyaç duymaktadır.

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER