Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Bir lise öğretmeni günün birinde derste öğrencilerine…

Devamını Oku…
02 Mayıs 2018 - 15:45 'de eklendi ve 295 kez görüntülendi.


Affetmenin Vazgeçilmez Hafifliği; Bir lise öğretmeni günün birinde derste öğrencilerine “Bir daha ki derse bir hafta sürecek bir hayat deneyimini sizlerle yapmak istiyorum ne dersiniz ” diye sorunca öğrenciler merak ve hevesle kabul ederler.

Öğretmenin şartı dediklerinin harfiyen yapılması ve herkesin bir keçeli kalem getirmesidir. Ertesi günkü derste çocuklar merakla öğretmenin gelmesini beklerler.

Öğretmen elinde plastik torbalar ve okul çalışanlarının yardımıyla getirilen iki çuval patatesle sınıfa girer. Çocuklar olan bitene anlam veremeden birbirlerine bakarlar. Öğretmen herkese birer poşet dağıtır çuvallarında ağzını açtırır.

Kendisine meraklı gözlerle bakan öğrencilerine şöyle der öğretmen: “Şimdi, bugüne kadar, sorun yaşadığınız yada bir şekilde ihtilafa düştüğünüz tartıştığınız, kırıldığınız, neticede affetmediğiniz, akraba arkadaş komşu her kişi için bir patates alın, o kişinin adını o patatesin üzerine yazıp torbanın içine koyun.”

Sadece bir kaç öğrenci hayret verici bir şekilde hiç patates almazken, bazı öğrenciler torbalarına üçer–beşer tane patates koyarken, bazılarının torbası neredeyse ağzına kadar dolmuştur.

Öğretmen, kendisine “Peki şimdi ne olacak?” der gibi bakan öğrencilerine ikinci açıklamasını yapar: “Şimdi deneyimimizin en can alıcı kısmına geldik.Tam bir hafta boyunca nereye giderseniz gidin, bu torbaları yanınızda çantanızda taşıyacaksınız. Yattığınızda yanınızda, yemek yerken yanınızda, bindiğiniz otobüste, okuldayken sıranızın üstünde, hep yanınızda olacaklar, bir mazeretle bırakmak yok” der ve bu şekilde, aradan bir hafta geçmiştir.

Öğretmen sınıfa girer girmez, öğrenciler şikayete başlarlar: “Hocam, bu kadar ağır torbayı her yerde taşımak çok zor.” “Hocam, patatesler kokmaya başladı. Herkes bize tuhaf gözlerle bakmaya başladı” ” Yeter artık. Hem sıkıldık , hem de yorulduk”

Öğretmen öğrencilerine şu dersi verir:“ Bakın bir kaç arkadaşınız hiç patates almadı. Ancak sizin durumunuz onları bir şekilde rahatsız etti. Affetmek aslında kendimize yaptığımız en büyük iyiliktir.

Görüyorsunuz ki, affetmeyerek asıl kendimizi cezalandırıyoruz. İşte bu affetmemenin dayanılmaz ağırlığı ile kendimize ceza ve etrafımıza da eziyet veriyoruz.

Kendimizi ruhumuzda ağır yükler taşımaya mahkûm ediyoruz. Affetmeyi karşımızdaki kişiye bir ihsan olarak düşünüyoruz, halbuki affetmek en başta kendimize yaptığımız bir iyiliktir.”Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER