Hayret Türkiye

Limon Çekirdeğindeki Büyük Tehlike!

Limon çekirdeğini yutarken veya yemeklerimize karıştığında ne olur? Tehlikesi nedir bize nasıl bir zararı olabilir…

Limon Çekirdeğindeki Büyük Tehlike!
13 Ocak 2018 - 8:09 'de eklendi ve 4874 kez görüntülendi.


Limon çekirdeğini yutarken veya yemeklerimize karıştığında ne olur? Tehlikesi nedir bize nasıl bir zararı olabilir…

Prof. Dr. Nüvit Sarımurat, çocuklarda yaşanan apandisit ve uygulanan tedavi hakkında  bilgilendirici açıklamalarda bulundu. Çocuğunuzda , 4 saati aşkın bir süre  karın ağrısı, iştahsızlık, kusma, halsizlik ve  ateş gibi belirtilerin hepsi  bir arada varsa apandisit riskiyle  karşı karşıya kalabilirsiniz. Apandisitin  patlaması hayati risk taşıdığı için, en  kısa sürede müdahale edilmesi oldukça önemlidir.

Çocuklarda karın ağrısı pek çok sebepten  görülmektedir. İshal, kabızlık ve hatta orta kulak iltihabı dahi karında oluşan lenf bezlerini şişirip, karın ağrısına sebep olabilmekte. Bundan dolayı her karın ağrısı apandisit olarak görülmemelidir. Ağrının süresi ve başlama yeri, teşhis konusunda yol göstericidir ancak apandisit başlangıçta çok kesin  bulgular görülmeden ilerleyebilir.

Bütün yaş grupları göz önünde bulundurulduğunda çocuklarda en sık ve  acil cerrahi müdahale gerektiren durum apandisit olabilmekte. İlk yaşlarda çok sık görülmez, daha sonra ilerledikçe artar.

Çoğunlukla okul sürecinde ergenliğe kadar olan dönemde fazla görülmektedir. Apandisitin çocuklar arasında yaygın olmasının sebebi enfeksiyonlara daha yatkınlıklarıdır.

Apandisitin beslenme ile direkt  bir bağlantısı olmamaktadır. Ama  çocuklara çekirdekli besinler  verilirken dikkatli olunmalıdır. Örneğin bir limon çekirdeği dahi deliği tıkayabilir ve apandisit oluşabilir.Ayrıca çekirdek veya başka bir faktör bulunmaksızın, vücutta bulunan yaptığı “fekalit” adı verilen taşlaşmış dışkı da deliği tıkanıklığı oluşturabilir ve apandisit patlayabilir.

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…

Bu bilgiler size yardımcı oldu mu? Öyleyse arkadaşlarınızla paylaşarak başkalarınında faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER