Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Hz. Süleyman’a gelen kuşun hikayesi…

Devamını Oku…
17 Kasım 2017 - 0:20 'de eklendi ve 5612 kez görüntülendi.


Hz. Süleyman (a.s.) “Ya Rab bana hiç kimsede bulunmayan kudret ve devlet ihsan eyle.” diye dua eder.

Allah (cc) hz Süleyman’ın duasını kabul eder ve dünyada hiç kimseye verilmemiş olan lütuflar ihsan eder. İnsanlar ve hayvanlar O’na itaat etmiş, rüzgar ve cinler emrine verilmiştir.

“Ey insanlar bize kuşların konuşma dili de öğretildi” ayetinden de anlaşılacağı üzere, peygamberlikle beraber kendisine verilen ilim,hikmet ve kudretli sultanlıkla insanları doğru yola iletiyor ve aralarındaki itilaflara da hüküm veriyordu.

“Bir gün yaralı bir kuş Hz.Süleyman’a gelerek kanadını bir dervişin kırdığını söyler. Hz.Süleyman dervişi hemen huzuruna çağırtır. Ve ona sorar;

“Bu kuş senden şikâyetçi, neden kanadını kırdın?” Derviş kendini savunur, “Sultanım, ben bu kuşu avlamak istedim. Önce kaçmadı, yanına kadar gittim, yine kaçmadı. Ben de bana teslim olacağını düşünerek üzerine atladım. Tam yakalayacağım sırada kaçmaya çalıştı, o esnada kanadı kırıldı” der.

Bunun üzerine Hz. Süleyman kuşa döner. “Bak, bu adam da haklı. Sen niye kaçmadın? O sana sinsice yaklaşmamış. Sen hakkını savunabilirdin. Şimdi kolum kanadım kırıldı diye şikâyet ediyorsun”der. Kuş kendini savunur. “Efendim ben onu derviş kıyafetinde gördüğüm için kaçmadım.Avcı olsaydı hemen kaçardım. Derviş olmuş birinden bana zarar gelmez, bunlar Allah’tan korkarlar diye düşündüm ve kaçmadım.” Hz.Süleyman bu savunmayı doğru bulur ve kısasın yerine getirilmesini ister.

“Kuş haklı, hemen dervişin kolunu kırın” diye emreder. Kuş o anda; “Efendim, sakın böyle bir şey yaptırmayın” diyerek öne atılır. “Neden” diye sorar Hz. Süleyman.

Kuş nedenini şöyle açıklar, “Efendim, dervişin kolunu kırarsanız, kolu iyileşince yine aynı şeyi yapar.

Siz en iyisi bunun üzerindeki derviş elbisesini çıkartın. Çıkartın ki, benim gibi kuşlar bundan sonra aldanmasın.” (Hasan Öztürk)

Nasıl da günümüzü anlatan bir kıssa değil mi?.Görünşe aldanıp, görünüşe güvenip zarar görmeyen canı yanmayan yok gibi. Allah (c.c.) bizleri iki yüzlü, riyakar insanlardan korusun. Amin.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER