Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Herkesin Duası Kendine Göre

Devamını Oku…
07 Mart 2018 - 9:16 'de eklendi ve 1337 kez görüntülendi.


Küçük bir şehrin sanayi sitesinde kaportacı dükkanı olan esnaf varmış. Bir zaman ortam sıkıntılı işler pek tadında değil, çark ucu ucuna dönüyor, böyle bir zamanda ustanın da, acil ödenmesi gereken senetli borcunun günü yaklaşmış.

Bu gidişatla ödemek mümkün değil, usta ne yapsın kime el açacak, kendi kendine durmadan dua ediyormuş:

“Allah’ım hiçbir kuluna bir şey olmadan, kimse zarar görmeden, kimseye mahcup olmamam için borcumu ödemem için bana iki devrik, bir çarpık araba gönder.”

Olacak ya, çok geçmeden ilahi-takdir kaporta ustasının duası kabul olmuş ve ustaya iki devrik, bir çarpık araba gelmiş tamir için.

Usta hemen işleri sıraya koyup etrafındaki esnafa da işlerini dağıtmış, tamirci, elektrikçi, döşemeci, boyacı, parçacı derken herkes nasiplenmiş, gece gündüz demeden işleri bitirmiş ve gününde anlının akıyla vakti geçirmeden borçlarını ödemiş, “elhamdülillah” deyip hâline şükretmiş.

Eh işte ne yaparsın kimine musibet kimine nimet bu işler, cana gelmesin mala gelsin diye düşünmeye devam etmiş.

Bir müddet sonra “iki devrik bir çarpık araba” duasının sahibi kaportacı, arkadaşlarının ısrarı ile halı saha maçına gitmiş, ya bu yaşta benim topla maçla ne işim var dediyse de arkadaşlarına dinletememiş.

Israr üstüne ısrar, derken halı sahada top oynarken düşünce ayağı çıkmış ve soluğu meşhur bir kırıkçı-çıkıkçı da almışlar.. Çıkıkçıdan içeri girdiğinde bekleyen iki kırık varmış ve kendi ettiği “iki devrik bir çarpık duası” hatırına gelmiş.

“Kişi kendinden bilir işi” derler, o hesap ,usta, dayanamamış sormuş kırıkçının kedisine yardım eden oğluna; “Ayağı kırılan, çıkan çok olsun diye çok dua ediyor musun?”

Kaporta ustasını tanıyan uyanık çocuk cevap vermiş. “Ustacığım. Sen nasıl devrik ve çarpık arabadan para kazanıyorsan, biz de kırık çıkıktan para kazanıyoruz.”

Kaporta ustası da, anlaşılan bu gün çocuk ve babası da “iki kırık bir çıkık” duası yapmış diye düşünmüş…  Herkesin duası kendine göre. “Dünya bir tuzaktır, tanesi de arzulardır.” (Hz. Mevlana)Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER