Hayret Türkiye

Semer Hikayesi…

Köyün yaşlı semercisi Bekir Usta vefat etmişti.

Semer Hikayesi…
11 Ağustos 2018 - 3:31 'de eklendi ve 1155 kez görüntülendi.


Köyün yaşlı semercisi Bekir Usta vefat etmişti. Köydeki, civardaki tüm eşekler köy merasında toplandılar, tepinip anırıp sevinerek oynamaya başladılar. Yaşlı hasta bir eşek ağacın dibinde düşünüyordu. Onun o halini gören diğerleri yanına geldiler:

“Haberin yok herhalde, semercimiz öldü” dediler. Tecrübeli yaşlı eşek cevap verdi; “Ne olmuş öldüyse?” “Artık sırtımız yara bere olmayacak, özgür olacağız…” “Nasıl bir özgürlükmüş bu?”

“Semerci olmayınca artık sırtımıza semer yapılmayacak, kırda bayırda istediğimiz gibi dolaşacağız…” Yaşlı eşek gülmüş; “Şaşarım aklınıza, siz öyle sanın” demiş.

“Bugün sevinçle tepineceğinize aslında yas tutmalısınız. Bekir Usta iyi kötü sırtımızın ölçüsünü biliyor, bizi rahatsız etmeyecek sırtımızda yara yapmayacak semerler yapmaya çalışıyordu. Çok sevinmeyin yakında, yarın bir gün bekleyin, mutlaka gelecek.

Acemi semerci getirirler, sırtınız yaradan kurtulmaz. O zaman anlarsınız şimdi boşa sevindiğinizi. İyisi mi siz semerciden değil, eşeklikten kurtulmanın yolunu arayın. Eşek kaldıkça, sırtınıza bir semer yapan da semer vuran da bulunur.”

Eşek kalmamanın yolu egitimden geçer, lakin ahlakın olmadığı yerde, edebin olmadığı yerde de şu söz söylenir; Mektep cehaleti alır, eşeklik bâki kalır. Tahsilin de tek başına bir anlam ifade edemeyeceğini müthiş güzel bir şekilde ifade eden Yunus Emre ise; “girdim ilim meclisine eyledim ilmi talep ilim ta gerilerde kaldı ille edep ille edep” demiştir.Günümüzde uygulanan eğitim sistemi maalesef insanların kişiliğinin geliştirilmesi üzerinde çok etkili değildir. Kişilik biraz genetik birazda doğup büyünülen ortamın özellikleri sonucu oluşur.

Bu nedenle birinin lisans mezunu olmasını bırakın o kişinin yüksek lisans veya akademik kariyer yapması o kişinin dengesiz, anormal, görgü kurallarına aykırı hareketler yapmayacağı anlamına gelmez (Bunları istisnai durumlar olarak görmek temennimiz).

Bu tür insanlara günlük hayatta çokça rastlanılır. Bu sözdeki doğruluk payı çok yüksek ve geniş bir kapsama alanı vardır. Hatta “bu söz evrensel bir nitelik taşır” bile diyebiliriz.

Haddini bilen insan ne oldum demez ne olacağım der. Ve ne olduğunu karşısındakilerin söyleyeceğini iyi bilir; “Sana bir kişi eşek derse gül geç, iki kişi eşek derse sırtına semer al.”Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER