Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Köyde yaşayan adamın biri hayatında ilk defa büyük şehre gider.

Devamını Oku…
31 Ocak 2018 - 19:04 'de eklendi ve 1763 kez görüntülendi.


Köyde yaşayan adamın biri hayatında ilk defa büyük şehre gider. Çarşıda caddelerde dolaşırken saf saf yüksek binalara, çeşit çeşit dükkanlara, kalabalık insanlara bakarken bir yandan da kendi kendine düşünür;

“Ben köydeyim elimin emeğile ürettiğimi yer içerim, ekerim toplarım, komşuma sebze veririm, o bana süt yoğurt verir, bağdayı mısırı biçerim un yapar yerim, fazlasını da köyde satarım, koyunun tavuğum avluda, sebzem meyvam bahçede, bu kadar insan ne yer ne içer, neyle geçinir, bunlara ne ekmek yeter ne sebze ne de et ot diye düşünerek bakınmaya devam eder.

Köşeden bir ses duyar “kaynamış ve közlenmiş darı” Darı satan bir tezgahı da ilk defa görür. Olacak ya, canı çeker, “ver hemşerim ordan kaynamış bir tane” der, elini cebine atar “kaç para” diye sorar, “5 tl ” cevabını alınca gözleri yerinden fırlar, şaşırır ama satıcı darıyı tuzlayıp uzatmıştır bile.

Verir parayı ” vay anam be köyde yüzüne bakmassın burda 5 lira, yok ya bu şehirlerde yaşamaya paramı yeter” diyerek hayıflansa da aldığı darıyı yemeye başlar.

O anda büyük bir binanın altındaki büyük büyük camları olan bir iş yeri dikkatini çeker, bakar içeride iki takım elbiseli kravatlı adam, bir masa bir kaç koltuk, gerisi bom boştur koca dükkanın, iki adam biri masada biri koltukta konuşmaktadırlar.

Merak eder izlemeye başlar. Sonunda dayanamaz kapıdan içeri girer “Selamun aleyküm (aleyküm selam) ağalar” der. Masada oturan adam selamı bile almadan, ” Buyur ne istemiştin” diye sorar.

Köylü adam “Bu kocaman bom boş mağazada ne satıyorsunuz onu merak ettim de.” deyince, Masadaki adam, köylünün kılığına bakar ve dalga geçmek maksadıyla cevap verir, ” Biz burada eşek satıyoruz.” Bu cevabı duyan köylü taşı gediğine koyar,” Sadece ikiniz mi, yoksa daha başka da var mı?”Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER