Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Kocasından gördüğü şiddet dayanılmaz noktalara gelmişti, sonunda devlete sığındı!

Devamını Oku…
22 Ocak 2018 - 18:47 'de eklendi ve 3381 kez görüntülendi.


Kocasından gördüğü şiddet dayanılmaz noktalara gelmişti, sonunda devlete sığındı! Anlattıkları İnanılmaz… Aktivisti Gümüşhan, “15 yıldır kadına şiddet alanında çalışıyorum böyle bir olay görmedim.” dedi.

Mağdur kadın ise yaşadıklarını şöyle anlattı,    “15 yıldır kadına yönelik şiddet alanında çalışma yapıyorum bugüne kadar böylesi bir olayla karşılaşmadım” dedi ve “en iyisi kendisi anlatsın” diye sözü 35 yaşındaki 5 çocuk anası Gülfidan’a verdi:

“18 yaşında evlendim. 17 yıldır sürekli şiddet görüyorum. Beni dövüyor, kavga ediyoruz. Bir gün iyi, bir gün kötü günümüz geçiyordu. En son 5 ay önce parmaklarımı ve ellerimi bağlayarak… Ben bayılmışım. Sonra…”

Şanlıurfalı Gülfidan Sepil, 17 yıl önce 18 yaşındayken görücü usulu ile Gaziantepli Tayfur Çeliktop ile evlendi. Evlendikten sonra Ankara’nın Dikmen semtine yerleşen aile hurdacılık yaparak geçimini sağlamaya başladı.

En büyüğü 16 yaşında 5 çocuklarıolan Gülfidan Sepil, iddiaya göre evliliğin ilk yıllarından itibaren şiddet görmeye başladı. Yaşadığı şiddeti ilk zamanlar kimseye anlatamayan Sepil, şiddet uygulayan eşi tarafından ailesiyle de görüştürülmedi.

Çocuklar da zaman zaman baba Tayfur Çeliktop’un şiddetine maruz kaldı. Birçok kez eşinden şikayetçi olan Gülfidan Sepil, kocasının asker kaçağı olduğunu ve sahte kimliklerle gezdiğini söyledi.

Evliliğinin başlarından bu yana sürekli şiddette maruz kaldığını anlayan Gülfidan Sepil, eşinin  kafasına silah dayayıp istemediği sözleri söylemesi  ve gerçekleştirmek istediğini söyleyerek şöyle konuştu:

“18 yaşında evlendim. Eşim Gaziantepli. 17 senedir sürekli şiddet görüyorum. Beni dövüyor, kavga ediyoruz. Bir gün iyi, bir gün kötü günümüz geçiyordu. 5 çocuğum var. Evlendikten sonra Gaziantep’ten Ankara’ya gittik.

Eşim burada hurdacılık yapmaya başladı. Beni sürekli dövüyordu. En son 5 ay önce parmaklarımı ve ellerimi bağlayarak vücuduma elektrik verdi. Kafama da sert bir cisimle vurduğu için bayılmışım.

Bu sırada korktuğu için annesini ve ailesini aramış. Onlar da beni apartopar alarak Gaziantepe getirip özel bir hastaneye yatırmışlar. Gördüğüm işkence nedeniyle de burada el ve ayaklarımdaki 11 parmağım doktorlar tarafından kesildi.”

Hastanede tedavi altındayken polislere eşi tarafından yapılan  işkenceyi söylediğini belirten kadın, eşinin  o arada  kaçtığını anlattı.

Hastaneden çıkıp, eşinin annesinin evinde yaşarken eşinin sürekli tehdit ettiğini, silahla korkuttuğu için  kendisini merak edip soran akrabalarına iyi olduğunu anlatan kadın, sağlığına kavuştuktan sonra yeniden tüm aile Ankara’ya döndüklerini belirtti.

Yeniden şiddet görmeye başladığını  ve bir fırsatını bulup Van’a gittiğini belirten  Sepil, şöyle konuştu: “Ankara’ya döndükten sonra her zamanki gibi yine beni dövmeye başladı. Dövdükten sonra kızım da ’Anne git kendini kurtar’ dedi.

Çocuklarım da korkuyor polisleri arayamıyor, çünkü çocuklarıma da şiddet gösteriyordu. Eşim beni dövüp evden çıktıkan sonra kapıyı açtım, kendimi sokağa attım. Kulağım patlamıştı, kulağımdan kan akıyordu, bayılmışım.

O sırada sokaktan geçen bir kadının ambulansı araması sonucu gözümü hastanede açtım. Beni Numune Hastanesi’ne yatırdılar ve 1 gece hastanede kaldım. Sabah olunca Yıldız Karakoluna gittim. Daha sonra avukat geldi.

Avukata bütün olanları, beni 5 ay boyunca odada bağladığını, gördüğüm şiddeti, işkenceyi anlattım. Karakoldan ayrılıncada eve gitmek yerine Van’a geldim. Van’ndaki abime sığındım. Kocamın ömür boyu sürünmesini istiyorum. Cezasını çeksin istiyorum. Davacıyım, şikayetçiyim.

O cezaevine girerse ben çocuklarıma bakarım” Kardeşinin yaşadığı  şiddeti  yakın zamanda öğrendiğini  belirten ağabey Lami Sepil de, “Devlete sığındık, inşallah devlet bu işin peşini bırakmaz” diye konuştu.

Kadının müracaat ettiği Van Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi aktivisti Gülmay Gümüşhan, 15 senedir  kadınlara  yönelik şiddet alanında araştırmalara  yürüttüğünü, şu zamana kadar  böyle bir hadiseyle  karşılaşmadığını belirtti.

Gümüşhan, şunları söyledi: “Gülfidan’ı gördüğümde resmen aklım tutuldu. Bir insan böyle bir duruma getirilir mi?Gülfidan’ın davasını Yaka Koop olarak biz takip edeceğiz.

Yaka Koop’un gönüllü avukatları Helin Özgökçe ve Deniz Işık ile beraber olayın takipçisi olacağız. Bu adamın yakalanıp en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz.”

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER