Hayret Türkiye

Kimlik Fotokopisi Tehlikesi! Bakın Neden…

Bildiğiniz gibi artık her kurumda işlem yaparken…

Kimlik Fotokopisi Tehlikesi! Bakın Neden…
27 Ocak 2018 - 14:06 'de eklendi ve 1485 kez görüntülendi.


Kişisel güvenliğiniz hakkında yapılan bu uyarıya dikkat! Bildiğiniz gibi artık neredeyse bütün kurumda işlem yaparken, telefon hattı alırken, herhangi bir yere abone olurken, kargoda kimlik fotokopisi istenmekte.

Aslında bunun yasalara göre bir şey olmadığı belirtilmekte. Bu bilgiler sadece bir forma yazılmalı onun yerine kimlik fotokopisi alınıyor. Gerekli belgelerin yanına, kimlik fotokopisi ekleniyor ve işlerini sağlamlaştırıyorlar, hızlandırıyorlar. Fakat bu sizin güvenliğiniz açısından gerçekten tehlikeli bir durum.

Çünkü kimlik fotokopisi ile birçok şey yapılabilmekte. Kimlik fotokopisiyle neler yapılıyor biliyor musunuz, hiç bunu düşündünüz mü? Elinde kimliğinizin fotokopisini alan bir kişi adınıza bir yerlere üye olunabilir, adınıza abonelik açılabilirler hatta bazı yerlerde sizi bir şeyler için kefil bile yapabilirler.

En çok görülen vakalardan biri de adınıza bir sürü telefon hattı açtırıp açık hat olarak satabilirler ve bu hatları alanlar herhangi bir suç işlediğinde direk hat sahibi yani kimlik fotokopisi kullanılarak adına hat açılan kişi zan altında kalmaktadır ve buna benzer çok örnek….

Peki bunu önlemek için ne yapmalıyız? Çok basit bir yolu var: Mesela 05xx 123 45 67 nolu telefon hattı aldınız form doldururken ve kimliğinizin fotokopisini verirken fotokopide kimliğin ön ve arka yüzüne boş yerlere (hatta üzerine)

Sadece 5xx 123 45 67 no’lu hattın abonelik işlemleri / aktivasyonu içindir yazmanız sizi koruyacaktır….

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSIN

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…

Bu bilgiler size yardımcı oldu mu? Öyleyse arkadaşlarınızla paylaşarak başkalarınında faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer Paylaştıysanız sizlere bir kez daha teşekkür ederiz…

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER