Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Sizden öğreniyorlar…

Devamını Oku…
03 Şubat 2018 - 11:30 'de eklendi ve 345 kez görüntülendi.


Kerem ve Burak oturma odasında oynuyordu. Burak birden Kerem’in elinden oyuncağı kapıyor. Kerem de Burak’a vuruyor. Anneleri hemen bağırıyor, “Kerem, niye vuruyorsun kardeşine?”
Kerem de, “Ama oyuncağımı elimden aldı” diyor. Anneleri de her ikisini de uyarıyor fakat tekrar kavga ediyorlar bu sefer anneleri daha da kızıp ikisinin de oyuncaklarını alıyor.

Böylece her ikisini de cezalandırmış oluyor. Anneleri çocuklarına kızdığı davranışı kendisi de yapmış oluyor. Burak gibi oyuncakları çocukların elinden kapıyor. Çocuklar bu davranışı annelerinden öğrenmiş oluyorlar.

Aslında anneleri, çocuklarına birbirleriyle nasıl oynamaları gerektiğini göstermesi gerekiyor. Söylemesi değil, göstermesi gerekiyor. Çocuklarına kızdığında ellerinden oyuncaklarını alırsanız, çocuk kızdığında o da oyuncakları alacaktır. Eşinize kızdığınızda sofrayı hazırlamıyorum derseniz, çocuk da kızdığında ödevimi yapmıyorum, yemeğe gelmiyorum diyecektir.

BENİ ASLA BÖLME

Efe bir çizgi filmi izliyor, annesi sesleniyor, -Efe, yemek hazır, hadi gel. Efe, “Tamam anne, birazdan geliyorum” diyor. Efe çizgi filme dalmış bir şekilde zamanın nasıl geçtiğini bilemiyor.

Annesi birkaç defa daha sesleniyor fakat durum aynı. Bu sefer annesi kızgın bir şekilde odaya giriyor çizgi filmi kapatıyor ve çocuğu tuttuğu gibi yemek sofrasına götürüyor. Ama yemek yemek çok önemlidir asla ihmal edilmez değil mi fakat bunu çocuk biliyor mu?Şimdi de Efe, annesini işini bölüyor, Efe annesine bir soru soruyor fakat annesinin işi var, “Şuan meşgulüm biraz sonra seninle ilgileneceğim” diyor.

Fakat annesinin işi başından aşkın, zamanın nasıl geçtiğini bilemiyor, bir iki dakika sonra evladına cevap vermesi beklenirken, uzun bir süre geçiyor. Peki çocuk annesinden öğrendiği davranışı uygularsa sizce ne yapmalı, annesinin işine müdahale etmeli, yaptığı işi engellemeli değil mi?

Peki çocuk annesinden öğrendiği davranışı uyguladığında ne olacak, “bu çocuk agresif, saldırgan, aşırı tepki veriyor, masadaki eşyaları yere attı, bilgisayarı yere düşürdü, süpürgenin fişini çekti” Böyle çocuk mu olur? Sizden öğrendi…

Elbette duymuşsunuzdur bu sözü, çocuklarımız bizleri kaydeden bir kayıt cihazı gibidir. Ne yaparsak aynen alırlar ve kendi algılarına göre yorumlarlar.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER