Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Genç bir kadın, kocasını ve küçük yaştaki oğlunu terk eder, çok uzun zaman bir daha haber alan, bir daha gören de olmaz Adam bir müddet sonra yeniden evlenir, çocuk da üvey anne eline düşer.

Devamını Oku…
04 Mart 2018 - 9:35 'de eklendi ve 3228 kez görüntülendi.


Genç bir kadın, kocasını ve küçük yaştaki oğlunu terk eder, çok uzun zaman bir daha haber alan, bir daha gören de olmaz Adam bir müddet sonra yeniden evlenir, çocuk da üvey anne eline düşer.

Vakti gelip çocuk okula başlar. Ama derslerinde hiç başarı göstermez. Yaşıtları arasında en başarısızı odur.. Çocuk derslerini başaramadıkça üvey annesi tarafından aşağılanır, ara sıra da tartaklanır.

Çocuk böyle aşağılandıkça daha başarısız olur, başarısız oldukça da aşağılanır. Bu durumda işin içinden çıkması mümkün değildir. Adı bir defa “aptal”a çıkmıştır.

Sonuçta beklenen olur. Baba ilkokulu zorla bitiren çocuğu okuldan alır, bir ustanın yanına çırak olarak verir. Fakat çocuk bu çıraklığında da bir varlık gösteremez.

Eli hiçbir ise yakışmaz. Sakarlığı, kırıp dökmesi, eline hiç bir işin yakışmaması çok göze batar. Ailesi tarafından olduğu kadar çevresi tarafından da itilip kakılır.

İşte bu haldeki çocuğa; bir gün, yıllar önce kendisini ortada bırakıp kaçan annesinden bir mektup gelir, beraberinde bir paketle. Anne, mektubunda; oğlunu çok özlediğini, hiçbir zaman aklından çıkarmadığını, kaderin kendisini öyle davranmaya ittiğini yazar ve bir çeşit özür diliyordur.

Gönderdiği paketin içinden de bir keman çıkmıştır. Çocuk gerek mektup gerekse keman için çok sevinmiştir. Annesi tarafından unutulmamış olması onu son derece mutlu etmiştir.

Bu başarısız çocuk, o ünden sonra hevesle uğraşıp kısa zamanda kemanı çalmayı öğrenir. Hatta o kadar güzel keman çalmaya başladı ki herkes şaşırıp kalır. Bu derece kabiliyetsiz, eline bir iş yakışmayan çocuk nasıl böylesine ustaca keman çalabilir?

Başta, babası ve üvey annesi olmak üzere, hemen herkes gelen kemanda bir sır olduğuna inanmaya başlar. Başka türlüsü akıllarına sığmaz. Çocuk da giderek keman çalmada daha da ustalaşır, adeta kemanı konuşturur.

Hemen herkeste bu işin nasıl olduğunu, gizemini araştırıp öğrenmek hevesi uyanır. Yakında yaşayan bir bilgeye, çocuğun öyküsünü anlatıp, onun nasıl da bilinen yeteneksizliğine rağmen kusursuz keman çalabildiğini, kemanda bir sır olup olmadığını sordular. Yaşlı bilge şu açıklamada bulundu:

Kemanda sandığınız gibi bir sır yoktur. Çocuk da sanıldığı gibi doğuştan kabiliyetsiz değildir. Ama başlangıçta annesi tarafından unutulduğunu sanarak okulda ve iş yaşamında bir varlık gösterememiştir.

Unutulmak çok kötü bir şeydir. Bütün kabiliyetleri körletir. Ama neden sonra çocuk annesi tarafından unutulmadığını, sevildiğini öğrenince içinde var olan kabiliyetler yeşermiştir.

Aslında bu herkes için geçerlidir, bir insana devamlı aptal beceriksiz sakar muamelesi yaparsanız sonunda öyle olur.

Çocuğa bu yaşına kadar şefkat gösterip heveslendiren hiç kimse olmamış ki o keman gelene kadar. Sizin üzerine bunca yorumlar, yakıştırmalar yaptığınız olay bu kadar basittir.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER