Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

Devamını Oku…
27 Ocak 2018 - 19:34 'de eklendi ve 422 kez görüntülendi.


Kekik Yağının Faydaları Nelerdir? Kekik yağı, şifalı yağlar arasında birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ve tercih edilen bir yağdır. Kekik, kolay temin edilmesi ve aktarlarda, baharatçılarda bulunması sebebiyle de tercih edilme oranı artar.

Çok çeşitli bitkiler ve bu bitkilerin yağları, çayları, yemekleri yada buhar banyoları sayesinde hastalıklarımıza çare bulur ve tedavi oluruz. Bazı rahatsızlıklar için çeşitli bitkilerin faydalarını biliriz ve bu faydalar için bitkileri kullanırız.

Öksürük, balgam, bel ağrısı, adet sancısı, grip, nezle yada soğuk algınlığı gibi hastalıklar için papatya, ısırgan, kekik, tarçın, ıhlamur, kuşburnu, ada çayı gibi bitkilerin yağlarını, çaylarını içebilir yada buharını soluyabilirsiniz.

Peki tüm bu bitkiler içinde yer alan kekik yağı nedir, faydaları nelerdir, ne gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir? 1.Kişi kanser hastalığına yakalanmadan önce kekik kullandığı takdirde bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek kansere yakalanma riskini azaltabilir.

2.İltihaplı Yaralarda Kullanılır. Antimikrobiyal etkisi bulunan kekik yağı iltihaplanmış deri yüzeyindeki tüm açık yaralar dahil olmak üzere iyileştirir. Kekik yağı yarasının daha kısa sürede kurumasına yardımcı olur.

3.Sinüzit ve Bademcik İltihabına İyi Gelir.Özellikle kış aylarında bir hayli fazlaca yaşanan bademcik iltihabı ve sinüzit sorunları çeşitli ilaçlar bu soruna yönelik kullanılsa da bunlar geçici olduğu için sık sık tekrarlayabiliyor.

Ancak kekik yağı içerdiği antibiyotik etkisiyle birlikte sinüzit ve bademcik iltihaplarını bir an önce kurutur ve bu şekilde kişinin tedavisi başlamış olur.

4.İdrar Söktürücü Özelliği Vardır.İdrar yollarında bulunan enfeksiyon eğer müdahale edilmezse vücudun hayati organlarına zarar verebilme olasılığı artar. Bu nedenden dolayı olabildiğince etkili yöntemlerle bu duruma müdahale edilmesi gerekir.

Böyle denilince ilk akla gelen elbette kekik yağı olacaktır. kişi eğer idrar yollarında enfeksiyon sorunu yaşıyorsa ve bununla beraber oldukça az bir şekilde idrarını yapıyor fakat her zaman tuvaleti varmış gibi hissediyorsa kekik yağını suyla seyrelterek kullandığı takdirde etkisin oldukça kısa bir süre içerisinde görecektir.

5.Kemik Ağrılarına İyi Gelir.Yaşlılar başta olmak üzere gençlerin de sıklıkla yaşadığı kemik ağrılarına en doğal çözüm yine kekik yağıdır. Eğer sizlerde kemik ağrıları sorunu yaşıyorsanız ağrı duyduğunuz bölgeye kekik yağıyla yapacağınız hafifi bir masaj ağrılarınızın dinmesine yardımcı olarak sizleri rahatlatacaktır.

6.Adet Ağrılarına İyi Gelir.Kadınlar üzerindeki etkileriyle birlikte oldukça şok eden durumları yaşatan yine kekik yağıdır. Eğer kişi adet dönemlerinde oldukça fazla ağrı ve sancı çekiyor ve bununla beraber adetini de düzensiz oluyorsa kekik yağının düzenli kullanımıyla birlikte kişi bu rahatsızlığına son verebilecektir. Yumurta döngüsünü de düzene soka kekik yağını kürlerinizde kullanabilirsiniz.

7.Sivilceleri Geçirir.İltihap kurutucu özelliklerinin bulunması nedeniyle özellikle ergenlik döneminde çıkan iltihaplı sivilcelere karşı bire birdir. Kekik yağını düzenli olarak kullanırsanız kısa bir dönem içerisinde cildinizin ne kadar pürüzsüz olduğunu göreceksiniz. Uygulamadan önce yüzün temiz olduğundan emin olun

8.Mide Ağrılarını Geçirir.Midede oluşan hazımsızlıkların giderilmesinde yardımcı olan kekik yağı yemeklerden önce tüketildiği takdirde kişinin ağrısız bir şekilde hazımsızlık sorunu yaşatmadan geçirir.

Kekik Yağının Kullanımı; Kekik yağının bir çok kullanım şekli vardır. Yağ ya da hap formunda ağızdan alınabilir. Cilde ovularak sürülebilir. Kullanım şekli hangi amaçla kullanacağınıza göre de değişiklik gösterir.

Dahili kullanımı: Kekik yağı, dahilen kullanılacaksa, şekerin içine ya da 1 çay bardağı suyun içine 1-2 damla damlatılarak kullanılabilir. Bu şekilde günde 1 kez tüketilebilir, fazlası vücuda zararlı olabilmektedir.

Harici kullanımı: Böcek ısırıkları, sedef hastalığı ve kas ağrısı gibi durumlar için de cilde uygulayabilirsiniz. Kekik yağı cilt üzerinde kullanılacaksa, zeytinyağı ya da tatlı badem yağı gibi bir yağ ile ya da suyla inceltilerek kullanılmalıdır. 1 yemek kaşığı zeytinyağının içinde yaklaşık 5 damla kekik yağı kullanılabilir.

Kekik Yağının Yan Etkileri ve Zararları: Kekik yağı oldukça güçlü bir aromaya ve yapıya sahiptir. Bu nedenden dolayı da özellikle hamile kadınların bu yağı kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktora danışmaları gerekir.

Eğer kişinin teni oldukça hassas ise kekik yağını kullanmadan önce ciltlerinin herhangi küçük bir alanında bu yağı kullanmaları ve etkilerini gözlemlenmesi gereklidir.

Eğer kızarıklık sorunu oluşmuyorsa bu yağı kullanabilir. Kızarıklığa da neden olabilecek kekik yağını kekiğe karşı alerjisi olan kişilerin kullanmaması önerilir.

Kan pıhtılaşmayı önleyecek olan ilaçların yanında kullanılacak olan kekik yağına kişinin dikkat etmesi gerekecektir. Hatta bu ilacın alındığı dönem boyunca kekik yağının kullanılmaması gereklidir.

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSIN

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER