Hayret Türkiye

Kanuni Sultan Süleyman’ın Sandığı – İbretlik Hadise

Devamını Oku…

Kanuni Sultan Süleyman’ın Sandığı – İbretlik Hadise
09 Kasım 2017 - 3:45 'de eklendi ve 11577 kez görüntülendi.


Sultan’ı korkutan şey öldükten sonra vasiyetinde ortaya çıktı. İşte Kanuni Sultan Süleyman’ın Sandığı’nın İçinden Dökülenler ve O İbretlik Anlar, Büyük İbretlik Hadise Olan İşte O Olay,

Cenab-ı Allah Hepimizi Hayatlarını Doğru ve Helal Yaşantıyla Güzelleştirenlerden Eylesin. Kânûnî sultan süleymân hân 1566 (h.974) senesinde vefât etti, cenâze namazını ebüssü’ûd efendi kıldırdı.

Kılınan cenâze namazından sonra kânûnî’nin hayatta iken yaptırdığı süleymâniye câmii bahçesindeki türbesine gelindi.

Cenâze kabre konuldu. Bu sırada bir sandığın getirilip kabre konulmak istendi. Şeyhülislâm ebüssü’ûd efendi müdâhale etti.

Sandığın niçin konulduğunu, dînimizde kıymetli bir şeyin cenâzeyle gömülmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Sultan süleymân hanın, vefâtın dan bir gün önce vasiyet edip Bu sandığın kendisi ile gömülmesini istediğini bildirdiler.

Ebüssü’ûd efendi, mutlaka içindekilerin görülmesi gerektiğini, kıymetli bir şey varsa gömülemeyeceğini söyledi.

Sandık ebüssü’ûd efendiye verilirken, elden kayıp düştü ve içindekiler döküldü.

Kâğıtların her birinde bir fetvâ ve altında şeyhülislâmın imzâsı vardı. Ebüssü’ûd efendi, yazıların altında kendi imzâsını görünce; “Ey Süleymân! Sen kendini kurtardın ama, biz ne yapacağız?” dedi ve birden ağlamaya başladı.

Kânûnî sultan süleymân han, yapacağı her işi şeyhülislâma sormuş ve aldığı fetvâya göre hareket etmişti. Delîl olarak da, aldığı fetvâların yanında gömülmesini vasiyet etmişti. Vereceği hesap karşısında fetvasız hareket etmediğini göstermişti.

Cihan Padişahı’nın Ahirette vereceği hesap korkusu bu olayın gerçekleşmesine sebep oldu, Allah ondan razı olsun.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER