Hayret Türkiye

Kansızlığa Karşı Yumurtalı Ispanak Tüketmelisiniz!

Anemi tedavisinde başarı için her öğünde bol yeşillik yenmesi, demir kaynağı ıspanağın yumurtayla pişirilmesi ve ara öğünde kalsiyumdan zengin besinlerin tüketilmesi öneriliyor.

Kansızlığa Karşı Yumurtalı Ispanak Tüketmelisiniz!
05 Ocak 2018 - 5:16 'de eklendi ve 424 kez görüntülendi.


Anemi tedavisinde başarı için her öğünde bol yeşillik yenmesi, demir kaynağı ıspanağın yumurtayla pişirilmesi ve ara öğünde kalsiyumdan zengin besinlerin tüketilmesi öneriliyor. Ispanağı sadece ya da yumurta ile birlikte yemek gerekir.

Ispanağı yoğurt ile beraber tüketmek demir emilimini azaltır. Bu şifalı bitki, A, B ve K vitaminlerini bol miktarda içerir. Ülkemizde birçok bölgede kolaylıkla yetiştirilebilir. İçerdiği demir, fosfor ve kalsiyum sayesinde kemiklerin güçlenmesine yardım eder. Dişlerin yapısının gelişmesine yardım etmesi de ıspanak faydaları arasındadır.

Osteoporoz yani kemik erimesini de önler. Kan pıhtılaşmasını sağlar. Sinir sistemini korur, sizi stresten uzaklaştırır. Gözün görme yapısını da muhafaza eder. Beyin gelişimi için de etkilidir, sağlıklı bir beyin gelişimine yardım eder. Özellikle küçük çocuklar ve hamile kadınların tüketmesi tavsiye edilir.

Anemi yani kansızlık hastalığını önlemesi de ıspanağın en önemli faydaları arasındadır. Sindirim sistemini rahatlatır. Kabızlık ve sindirim problemlerini önlemeye yardım eder. Türkiye’de demir yetersizliği anemisi görülme sıklığı giderek artıyor. Kansızlık özellikle çocuklarda, gebe ve emzikli kadınlarda sıklıkla ortaya çıkan bir sorun.

Çocuklarda demir eksikliğine bağlı oluşan kansızlık; büyümeyi yavaşlatıyor, zekâ gelişimini olumsuz etkiliyor, enfeksiyonlara yakalanma riskini artırıyor. Kansızlık tedavisinde doğru beslenme modeli de büyük önem taşıyor.

Demir eksikliğine bağlı kansızlık tedavisinde tüketilmesi gereken besinlerin başında ıspanak geliyor. Ülkemizde demir eksikliği anemisinin görülme sıklığının giderek artmaya başladığını belirten uzmanlar “Kansızlık özellikle hamile bayanlarda, çocuklarda ve kadınlarda daha çok görülüyor. Kansızlığı önlemek için sağlıklı ve doğru beslenmek büyük önem taşıyor.Demir eksikliği anemisinin vücudunuzda yeterli demirin bulunmamasından kaynaklanan ve sık görülen bir anemi türü olduğunu anlatan uzmanlar “Demir düzeylerinin düşük olmasının nedeni genellikle kan kaybı, kötü beslenme veya besinlerdeki demirin emilmesinde görülen yetersizliktir.

Demir eksikliğine bağlı kansızlık çocuklarda zeka gelişimini olumsuz yönde etkiler, büyümeyi yavaşlatır ve enfeksiyona yakalanma riskini fazlalaştırır. Bu sebepten dolayı anemide tedavi çok önemlidir. Kansızlık tedavisinde demir kaynaklı besinlerle doğru şekilde beslenmenin önemi büyüktür.

Tedavide tüketilmesi gereken bazı besinleri sıralayacak olursak; Kırmızı et, tavuk eti, karaciğer, balık eti, üzüm, pekmez, yumurta, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler (Ispanak, tere, pazı gibi…) fındık, susam ve kuru dut. Bu besinlerin C vitamini ile beraber tüketilmesi demir emilimini arttırmanın önemli bir yoludur.

C vitamini bakımından zengin olan besinlere örnek vermek gerekirse; portakal, kivi, tatlı kırmızıbiber, yeşilbiber, greyfurt, kavun, çilek, ananas, kıvırcık lahana, mango, brokoli ve tatlı patatestir” diyor.

Her öğünde karışık yeşilliklerden oluşan bol limonlu salataların demir emilimini artırdığını dile getiren uzmanlar “Yumurtayı menemen tarzında pişirmek ve öyle tüketmek demirin alımını artırmış olur. Çünkü içerisinde kırmızı, yeşilbiber, domates ve soğan olduğu için C vitamini kazandırmış oluyorsunuz.

Kahvaltıda 1 tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi (yüksek demir içerir) faydalıdır. Demir eksikliği ileri seviye de olan kişiler; kalsiyum yönünden zengin besinleri yemeklerin yanında değil ara öğün olarak tüketmelidir. Çünkü kalsiyumun demirin emilimini yavaşlatma özelliği vardır. Ayrıca demir alımını azaltmamak için çayı açık ve limon sıkarak içmekte yarar vardırHer gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER