Hayret Türkiye

Kalın Bağırsak Kanserinin Belirtilerini Nedir ve Tedavisi Nasıl Olur…

Bu Belirtilere Dikkat! Kalın Bağırsak Kanserinin Belirtilerini Mutlaka Öğrenin… Kalın bağırsak kanserinin belirtileri nelerdir, peki tedavisi nasıldır?

Kalın Bağırsak Kanserinin Belirtilerini Nedir ve Tedavisi Nasıl Olur…
26 Ocak 2018 - 16:24 'de eklendi ve 407 kez görüntülendi.


Bu Belirtilere Dikkat! Kalın Bağırsak Kanserinin Belirtilerini Mutlaka Öğrenin… Kalın bağırsak kanserinin belirtileri nelerdir, peki tedavisi nasıldır?

Kalın bağırsak kanserinin tedavisinde erken tanı çok önemli bir yer teşkil ediyor. Dünya’da her yıl ortalama 1.3 milyon insana kalın bağırsak kanseri tanısı koyulmakta ve bu insanlardan yaklaşık 694 bini hayatını kaybediyor.

Ülkemizde ise her yıl ortalama 24 bin kişi bu hastalığa yakalanmakta. Bu hastalığın en önemli nedenleri şöyle, fiziksel olarak haraketsizlik, sigara ve alkol tüketimi, obezite ve sağlıksız beslenme, bu kötü alışkanlıklara sahipseniz biran önce bırakmaya çalışmalısınız.

Türkiye’de bu vakaların yüzde 35’i hastalık pek ilerlemeden tespit edilmekte, oranın daha yükseğe çıkması için nedenleri ve belirtileri mutlaka öğrenmelisiniz. Ailenizde kalın bağırsakla ilgili herhangi bir geçmiş varsa mutlaka düzenli olarak kontrole gitmelisiniz.

Bu hastalığın en iyi teşhisi kolonoskopi ile olmakta, hastalığın önlenmesi içinde gerekli işlemler yapılabilmekte. Eğer sizde de bu belirtiler varsa doktora başvurun ve doktorunuz önerirse bu işleme girersiniz. İşte o belirtiler…

Karın ağrısı, rektal kanama, kornik kabızlık, kronik ishal ve diğer bağırsak sorunlarınız var ise doktorunuz kanser olmadığınızdan emin olmak için kolonoskopi isteyebilir. Ayrıca dışkıda kan, kansızlık, karın ağrısı, bağırsak değişiklikleri, dışkının normalden ince olması, aşırı yorgunluk, kilo kaybı ve kusma belirtilerine mutlaka dikkat edilmeli ve uzman doktorlara başvurulmalı.

Peki tedavi için neler yapılabiliniyor? 1. Cerrahi Tedavi, erken dönemde tespit edildiği takdirde ameliyat ile alınıyor. Eğer kanser lenf bezlerine yayılmış olduğu görülürse kemoterapi uygulanması gerekebiliyor.

2. Işın tedavisi, ileri seviye kanser olduğunda kemik ağrılarına karşı kullanılmakta ve karaciğer kanserine karşı da tercih ediliyor. 3. Kemoterapi, Kanserin yayılması durumunda tek seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSINHer gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER