Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Kadının biri kendinin çok ihtiyaç sahibi olduğunu düşünerek çare aramaya başlamış.

Devamını Oku…
09 Şubat 2018 - 16:38 'de eklendi ve 8227 kez görüntülendi.


Kadının biri kendinin çok ihtiyaç sahibi olduğunu düşünerek çare aramaya başlamış. Yaşadığı yerde, hali vakti yerinde iyilik sever ve cömert olduğu herkes tarafında bilinen oldukça yaşlı ve bilge olan adamın kapısına gitmiş.

“Bu civarda benden fakir ihtiyaç sahibi bir insan daha yok.Eğer bana yardım edersen sana dua ederim bak küçük bebeğimde var, bize biraz yardım eder misin?” demiş. Bilge adam, kadının kucağındaki bebeğin yumuşacık yanaklarını okşayıp öptükten sonra:

“Demek fakirsin ve muhtaçsın” Kadın “evet” deyince bilge sormaya başlamış. “Başını sokacak evin varmı?”, “Var”. “Evde un varmı ?” “Var, yarım çuval kadar” “Kuru bakliyat varmı, yağ varmı?”, “Eh biraz.”

“Avluda ne var?”, “üç beş tavuk, biraza ekili zerzevat” Demek sen fakirsin ha, mübarek kadın az daha olsa zengin sınıfına gireceksin, evindekilerle hiç dışarı çıkmadan 1 ay idare edersin.” “Ama kenarda hiç param altınım yok kıymetli bir şeyim yok ellik yabanlık.”

“Pekala, senin gibi çok fakir birine yardım ederim ama karşılıksız yardım etmek adetim değil. Eğer yardım istiyorsan, çocuğunun bir parmağını sat bana.” Kadın bu teklifi duyunca şaşırmış, Kadının önüne bir kese dolusu altın koyup “ayak parmağının bir boğumu da olur.

Çağırırım hekimi acıtmadan keser” Ne diyeceğini bilemeyen kadın donup kalmış, bilge devam etmiş ” eğer kabul etmezsen, o zaman bir tırnağını söktüreyim , o da olur nasılsa yerine yenisi çıkar” demiş.Kadın, kanını donduran bu teklifler üzerine yerinden fırlamış. Bilge; “Tamam o zaman senin bir parmağına da razıyım” deyince kadın bir an önce çıkmak için kapıya yönelmiş, bilge arkasından;
“Bak gördün mü?

Çok fakirim kıymetli hiç bir şeyim yok diyorsun, ne kendi sağlığını ne de kucağındaki hazinenin tırnağını bir kese altına değişmiyorsun.”

Bazen insan elinde var olan zenginliklerin farkına varmaz. Eldeki nimetlerin, sağlığının , gençliğinin, sevdiklerinin, yakınlarının kıymetini bilmek lazım, illaki kaybetmeden önce.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER