Hayret Türkiye

İyi Bir Sindirim Sistemi İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Öncelikle yemeklerimizi sakin bir ortamda yalnızca yemeğe konsantre olarak yemeliyiz.

İyi Bir Sindirim Sistemi İçin Nasıl Beslenmeliyiz?
27 Ekim 2018 - 19:24 'de eklendi ve 605 kez görüntülendi.


1) Öncelikle yemeklerimizi sakin bir ortamda yalnızca yemeğe konsantre olarak yemeliyiz. Beslenmenin en önemli noktası canımız ne yemek istiyorsa vücudun o besine ihtiyacı olduğunu bilmeli ve bunu gözardı etmemeliyiz, vucütta ne eksikse vucüt onu tamamlamak ister ve bu bizim için çok önemlidir.

2) Ana öğünümüzü sindirimin en yoğun olduğu zamanda yani öğlen vakitlerinde yemeliyiz, sabah ve akşam yemekleri daha hafif olmalıdır. Bir önceki öğün tam anlamı ile sindirilmeden başka bir şey yenmemelidir. Açlık hissi tam oluşmadan tekrar yemek yenmesi, sindirim sistemi ve metebolizmanın dahada yavaşlamasına, toksinlerin birikmesine ve yakılamayan enerjinin yağ olarak depolanmasına neden olur.

3) Öğün saatlerinin önemi vardır ama asıl önemli olan şey gerçek açlık halinin oluşmasını beklemektir. Öğün saatlerinin düzenli olması önemlidir fakat bir önceki öğün fazla yenmişse ve açlık hissi oluşmamışsa o öğün atlanmalıdır.

4) Eğer bir aktivite yapılacaksa bu yemekten sonra hemen yapılmamalıdır, yemek yendikten sonra bir müddet beklenmelidir ki vucütta dolaşan kanın yemek yemeyle birlikte mide ve yakın çevresine göllenmesi sonucu dolaşımda ki kan miktarı azalır .Gece yatmadan önce yemek yenmemelidir. Bunlara hafif yiyecekler olarak nitelendirilen yoğurt ve peynir gibi gıdalarda dahildir.

5) Sindirimin başlangıcı ve en önemli olan kısmı yemeğin ağızda çok çiğnenmesidir. Yemeğinizi ağzınızdan iyice çiğnemeden yutmayın.

6) İnsan canı sıkkınken yada morali bozukken bir şey yememelidir. Bu bütün vucüt dengelerinin bozulduğu, sindirim gücünün zayıfladığı ve hormon dengesinin sarsıldığı bir durumdur.

7) Yemek esnasında çok su içilmemeli, yavaş yavaş ve ılık olarak yemekten sonra içilmelidir. Aksine halde yemek arası hızlı ve soğuk su içmek, sindirim enzimlerinin dağılımını olumsuz yönde etkiler.Yemek yiyeceğimiz zaman veya su içeceğimiz zaman daima oturmalıyız. Oturarak yemek oluşacak tokluk hissini hızlanmasını sağlar ve tüketilen gıdanın miktarında azalma olur.

Karışık tatlar tüketirken onlarla beraber süt içilmemelidir. Süt ve sütlü yiyecekler, tatlılar karışımın içerisinde sinerjinin zıddı bir etki yapar ve oluşacak gıdalardan alınan faydayı büyük bir oran ile ortadan kaldırır.

9) Yiyecekler iyi pişmiş ve normal sıcaklıkta tüketilmelidir. Çok fazla çiğ, çok soğuk yada çok sıcak yiyecekler önerilmez.

10) Her gün bir kaşık bal ve bir kaşık çörek otunun yenmesinin, iyi bir sindirim ve günün enerjik geçirilmesine kesinlikle faydası vardır.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER