Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Fizikçi, matematikçi, kimyacı, jeolog ve antropologdan oluşan bir heyet bir araştırma için arazide bulunmaktadır.

Devamını Oku…
25 Ocak 2018 - 16:43 'de eklendi ve 357 kez görüntülendi.


Fizikçi, matematikçi, kimyacı, jeolog ve antropologdan oluşan bir heyet bir araştırma için arazide bulunmaktadır. Birden yağmur bastırır. Hemen yakındaki bir arazi evine sığınırlar. Ev sahibi bunlara bir şeyler ikram etmek için biraz ayrılır.

Hepsinin dikkati soba üzerinde toplanır. Soba odanın ortasında yerden 1 m. kadar yukarıda, altındaki dizili taşların üzerindedir. Sobanın niçin böyle kurulmuş olabileceğine dair bir tartışma başlar.

Kimyacı,”Değeri yüksek olan tepkimeler, bu enerjiye sahip taneciklerin sayısı az olduğundan, yavaş gerçekleşir. Aktivasyon enerjisi ne kadar büyük ise reaksiyon hızının sıcaklığa bağlılığı da o denli önemlidir.

Küçük aktivasyon reaksiyonların hızları, artan sıcaklıkla hafif ölçüde artar. adam sobayı yükselterek aktivasyon enerjisini düşürmüş, böylece daha kolay yakmayı amaçlamış”

Fizikçi, “Sıcaklığı yüksek olan bir sistemden sıcaklığı düşük başka bir sisteme enerji aktarmanın yolu ısıdır. Isının yayılma yolları ise ortam da madde bulunup bulunmamasına ya da maddenin haline göre farklılık gösterir.

Isının yayılma yolları iletim, konveksiyon ve ışınımdır. adam sobayı yükselterek konveksiyon yoluyla odanın daha kısa sürede ısınmasını sağlamak istemiş”

Jeolog,”Teknotik yer kabuğundaki tabakaların hareketleri sonucu oluşan yeryüzü şekillerini veya doğal afetleri ifade etmek için kullanılan bir terimdir örneğin; tektonik göl, yerkabuğundaki kırılmaların su ile dolması sonucu oluşan göllerdir.

Tektonik depremler, yer kabuğundaki hareketlerin etkisiyle tabakaların kayması sonucu oluşan depremlerdir. burası tektonik hareketlilik bölgesi olduğundan herhangi bir deprem anında sobanın taşların üzerine yıkılmasını sağlayarak yangın olasılığını azaltmayı amaçlamış;

Matematikçi,”Homojen bir cismin kütle merkezi bulunurken cismin sadece geometrisi ile ilgilenmek yeterli olur. Cismin sadece geometrisi ile ilgilenilerek bulunan merkeze geometrik merkez denir. Homojen bir cismin kütle merkezi geometrik merkez ile çakışıktır.

Sobayı odanın geometrik merkezine kurmuş, böylece de odanın düzgün bir şekilde ısınmasını sağlamış” Antropolog, “Adam ilkel topluluklarda görülen ateşe tapmanın daha hafif biçimi olan ateşe saygı nedeniyle sobayı yukarıya kurmuş” derken ev sahibi içeri girer ve ona sobanın bu şekilde yukarıda olmasının nedenini sorarlar.

Adam cevap verir: “Boru yetmedi.” 🙂 🙂 Arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın… 🙂

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER