Hayret Türkiye

Devamını Oku…

İnsanların arasına en çok giren şey anlamamak, yanlış anlamak ve de karşındakinin yanlış anladığını anlamamak.

Devamını Oku…
28 Nisan 2018 - 2:05 'de eklendi ve 941 kez görüntülendi.


“Sağır duymaz yakıştırır” İnsanların arasına en çok giren şey anlamamak, yanlış anlamak ve de karşındakinin yanlış anladığını anlamamak.

Bu sebepten “anlayışlı” diye geniş kapsamlı ve yaygın kullandığımız bir terim de vardır. Hikayemiz yanlış anlaşılma üzerine.

Bilirsiniz kulağı az duyan insanlarla anlaşabilmek tecrübe ister, bazende yüksek sesle bağıran bir aktarıcı olur arada.

Mahalledeki, anlayışlı, hal hatır soran, yol yordam bilen görgülü, birisi kulağı az duyan komşusuna, yüksek sesle bağırarak zor da olsa derdini anlatır.

“Komşun hastalanmış, haberin yok mu?Git bir ziyaret et gönlünü al hal hatır sor” der. Meseleyi anlayan sağır komşusuna teşekkür eder, kendi kendine düşünmeye başlar;

“Bu sağır kulakla, hasta komşumun ne dediğini ben nasıl anlarım. İnsan zaten hasta olunca, sesi de zayıf çıkar. Bu durumda onun sözlerini hiç anlayamam.Ama, yan komşum.mutlaka ziyaretine gitmeliyim” der ve kafasından bir ziyaret senaryosu kurmaya başlar; “Nasılsın ey benim dertli komşum derim, o da karşılık olarak, şükür iyiyim diyecektir.

Ben; Allah’a şükürler olsun. derim. Sonra; Nasıl yemeklerle aran, yedin içtin mi? diye sorarım, o da; “Şerbet içtim yahut mercimek çorbası yedim.” der.

Ben de; “Sıhhatler olsun, afiyetler olsun.” derim. “Peki, Doktor kim geliyor? Kim bakıyor?” diye sorarım. O da;“Falanca geliyor.” diye cevap verir.

Ben;“O hekimin ayağı çok uğurludur. İyi ki onu çağırmışsınız, o gelince işler yoluna girdi demektir.” derim.

Adam, “aklınca bu tahminî konuşmaları, tasarladıktan sonra hasta komşusunu ziyarete gider. “Nasılsın?” diye sorar. Hasta; “Çok fenayım, Ölüyorum.” deyince, sağır komşu:

“Allah’a şükürler olsun.” der. Hasta bu söze incinir, canı pek sıkılır. “Bu ne biçim komşuluk. Demek ki bu bizim ölmemizi istiyor.” diye düşünür.

Sonra hastaya; “Ne yedin?” diye sorar. Hasta o sinirle “Zehir, zakkum.” der. Sağır; “Oh iyi iyi. Afiyetler olsun.” deyince, hastanın iyice şaşırır.

Bundan sonra da;“Derdine çare bulmak için, doktor kim geliyor? Seni kim tedavi ediyor?” diye sordu. Hasta;“Azrail geliyor, ama sen de buradan gitsen iyi olur” diye söylenince,

Sağır; “Onun ayağı çok uğurludur, o geldiği için sevinmelisin.” Cevabını verir. Sağır tebessüm evden çıkar; sevinerek:”

Şükürler olsun, böyle rahatsız bir zamanda komşumun halini hatırını sordum gönlünü aldım.” diye düşünür. Hasta ziyaretine gitmek, hal hatır sormak, gönül almak içindir.

Ancak halis niyetler bazen yanlış anlaşılmaktan yada anlaşılamamaktan, istenmeyen zararlara yol açabiliyor.

Sağır hevesle hüsnü niyetle hasta komşusunu ziyarete gitti, niyeti halisti, ancak tahminlerle kaş yapayım derken göz çıkardı farkında değil.

Hasta, ise zahiren söylemlere bakınca komşusunu haklı olarak düşman belledi. Artık onun için aklından kötü düşünceler geçirmeye başladı. Tek sebep anlaşılmamak, yanlış anlaşılmak.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER