Hayret Türkiye

Devamını Oku…

İki arkadaş uzak bir yolculuk için gemiye binerler. Bütün eşyalarını da sırtlanmışlardır.

Devamını Oku…
06 Mart 2018 - 8:15 'de eklendi ve 2678 kez görüntülendi.


Dünya Malı: İki arkadaş uzak bir yolculuk için gemiye binerler. Bütün eşyalarını da sırtlanmışlardır.

Gemiye binince biri sırtındaki yükünü indirmez, diğeri sırtındaki yükünü indirir ve üzerine oturur ve arkadaşına dönerek “sende indirip rahat etsene” der.

Diğeri “yok ben indirmem benin malım kıymetli ben sırtında taşırım” der. Arkadaşı “yahu delilik etme indir rahat rahat dinlen ” dese de , diğeri ” sen dinlen ben indirmem, böyle iyiyim” der.

Bu şahsın yükünü sırtında taşıması, gemideki mürettebatın ve diğer insanların da dikkatini çekti. Onlar da sorunca, onlara da adam aynı şeyleri söyledi.

Herkesin böyle kendisine tuhaf tuhaf bakması üzerine, malım da herkesin gözü var, malımı alacaklar galiba diye şüphelenip, gittikçe geminin kenarlarına, köşelerine gitti ve insanlardan uzaklaştı.

Oysa buralarda durmak çok tehlikeliydi. Fırtınayla, dalgayla her an denize düşebilirdi. Gemidekiler, bunu da ona söylediler.

Öyle tehlikeli yerlerde durma, gel, herkesin durduğu yerde dur dediler. Bu adam , onları dinlemedi, malında gözleri olduğunu zannediyordu.

Birkaç saat sonra, bir fırtına çıktı, adam inatla yerini değiştiremedi ve nihayet gelen dalgalarla adam yüküyle birlikte denize düşüp gitti. Malından olduğu gibi, canından da oldu.

Mevlana Celaleddin-i Rumi hazretleri, bu olayı anlattıktan sonra buyuruyor ki: “Ey insan. Dünya malını sırtından indiren, ne kadar rahat yolculuk yaptı.

Âhireti zaten rahat. Allah demeye vakti çok. Diğerinin ise hem dünyası harap, hem de âhireti. Yoruldu, korktu, üzüldü, malım malım diye kahroldu.

Allah demeye bile vakit bulamadı. Dünyasını da mahvetti, ahiretini de. Rabbim, kanaatkâr olmayı, son nefeste imanlı ölmeyi cümlemize nasip eylesin inşallah. AMİN…

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER