Hayret Türkiye

İçerdiği Vitaminler, Mineraller Sayesinde Birçok Derde Deva Oluyor!

İşte O Mucize Bitki…

İçerdiği Vitaminler, Mineraller Sayesinde Birçok Derde Deva Oluyor!
25 Ocak 2018 - 14:20 'de eklendi ve 455 kez görüntülendi.


İçerdiği vitaminler, mineraller sayesinde birçok derde deva oluyor. Bir çok hastalığa faydası ama pek çok kişi bilmiyor, İşte o mucize bitki…

Kekiğin özllğinde potasyum, demir, magnezyum, kalsiyum, manganez ve selenyum bakımından zengindir. Bu baharat ayrıca B-kompleks vitaminleri, beta karoten, C vitamini, A vitamini, K vitamini, E vitamini ve folik asit gibi zengin vitamin barındırır. Kekik, mikropları yok ediyor stresi azaltıyor

Yemeklerde kullanıldığında  harika lezzet katan kekik, kan dolaşımını kuvvetlendiriyor.  Son zamanlarda iyice artan meme kanseri riskini azaltır. Kekik meme kanserinin dağılımını azaltabilir.

Kekik suyunu gargara şeklinde kullanabilirsiniz. Boğaz iltihabına oldukça etkilidir. Diğer bitkilerle birleştirildiğinde  saçlarınız için harika bir katkılar sağlayabilir. Kekik saçların tekrardan çıkmasını sağladığı  gibi, saçların dökülmesine de önleyebilir.

Hazırlanışı: Kekik çayı yapmak için demliğe bir su bardağı  su koyun ve kaynatın. Suyu ocaktan indirdikten sonra  1 yemek kaşığı  kekik ekleyin ve demliğin kapağı kapalı şekilde 10-15 dakika kadar demlenmeye bırakın.

Peki Rezenenin yararlarını biliyor musunuz? Rezenenin faydaları arasında sindirime iyi gelmesi, beyne fayda sağlaması, kolesterolü ve tansiyonu düzenlemesi sayılabilmektedir. Rezene çayı, yağı ve tohumları pek çok rahatsızlığa karşı kullanılmaktadır.

A ve C vitaminleri bakımından zengin bir bitkidir. Sodyum, magnezyum ve kalsiyum barındıran rezenenin yararlarından  bazıları:

Kansızlığa iyi gelen bir bitkidir. İçinde bolca demir mineraller barındırır. Demirle birlikte histidin adı verilen bir bileşik de vardır. Demir hemoglobinin ana bileşenini oluştururken, histidin hemoglobin üretimini uyarmaya yardımcı oluyor. Bu iki bileşen sayesinde anemiye karşı oldukça etkilidir.

Mide ve bağırsak iltihabına iyi gelmekte, besinlerin emilimini kolaylaştırır, sindirim ve mide suyu salgılanmasını uyarır. Bununla birlikte kabızlık için de faydalıdır. Rezene tohumu kabızlığı giderir. Bağırsaklardaki gazları giderilmesinde yararlıdır.

İçinde bulunan aspartik asit sebebiyle gaz giderici özelliği bulunur. Şişkinliği azaltır, mide ve bağırsaklardaki gazların kolay çıkarılmasını sağlar. İyi bir lif kaynağıdır. Bununla birlikte kandaki kolesterol oranını dengeler.

Kolesterolü dengelemesiyle de kolesterol nedeniyle olabilecek kalp rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar. Rezene tohumu özü kansere karşı koruma sağlar. Tümörlü hücrelerin büyümesini engeller. Birçok kanser çeşidine  karşı koruma sağlar.

Önemli bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, kan damarlarının gerginliğini azaltır ve kan basıncını düşürür. Bu sayede kan basıncını düşürerek tansiyonu da düşürücü etki yapar.  İyi bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, cilt dokusunu onarır. Cilt için kolajen bir yapı oluşturur.

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER