Hayret Türkiye

Devamını Oku…

İbrahim’in dini ne güzel dindir.

Devamını Oku…
24 Ocak 2018 - 13:07 'de eklendi ve 425 kez görüntülendi.


İbrahim’in dini ne güzel dindir. İbrahim Peygamberin konuk evine bir hafta hiç misafir gelmemiş. Oysa her öğünde “belki bir konukla soframız şenlenir” diye umutlanır,yemek vaktini geciktirirmiş.

Evden çıkmış konuk edeceği bir insan bulmak üzere yollarda gezinmiş. Kırda saçı sakalı kar gibi ağarmış, bedeni söğüt gibi kurumuş bir yaşlıyla karşılaşmış. “Ey gözümün ışığı! Kabul buyurursan, yemeği bizde yesek olur mu?”

Yaşlı adam İbrahim Peygamberin huyunu bildiği için “peki” demiş, eve gitmişler. Konuk evinde sade ve alçak gönüllü ihtiyarı sevinçle karşılamışlar. İbrahim Peygamber sofranın hazırlanmasını buyurmuş, yemeğe oturmuşlar.

Herkesin dudağından “Bismillah” dökülmüş başlarken, yaşlı adamdan çıt çıkmamış. “Ey koca bir ömür sürmüş ihtiyar!” demiş İbrahim Peygamber, “yaşlılar dinine bağlı olur. Allah’a içten ve yana yakıla dua ederler. Sende bundan eser görülmüyor. Neden susuyor, Allah’ın güzel ismiyle başlamıyorsun?”

Adam “puta tapan hocamdan buna dair birşey duymamıştım ben. İnancım dışında hareket edemem” demiş. İbrahim Peygamber , adamın mecusi olduğunu anlayınca onu evinden kovmuş.

Bu olaydan ötürü Cebrail (a.s.) Allah’ın buyruğuyla gelip peygambere kızgın bir seslenişle; “Ey İbrahim” demiş, “Allah onun rızkını yüz yıldır veriyor ve onu yaşatıyor. Sen ondan iğrendin ve bir parça ekmek vermedin. Ateşe tapıyorsa bundan sana ne? Neden Allah’ın verdiği yiyeceği ondan esirgiyorsun?”

İbrahim Peygamberin, bu uyarıdan sonra adamın peşinden koştuğu, onu bulup gönlünü almak için çabaladığı söylrnir.

Rivayete göre,yaşlı adama yetişen Peygamber, ondan kendisini bağışlamasını dilemiş,ve yaptığından çok üzgün olduğunu söylemiş.

Olup bitenden bir şey anlamayan ihtiyar “niçin özür diliyorsun?” diye sorunca, İbrahim Peygamber durumu anlatmış.

Hayretler içinde kalan yaşlı adam ellerini açıp yakararak, “ne yüce bir yaratıcıdır ki, benim gibi basit bir insan için Elçisini azarlıyor. Kuşkusuz İbrahim’in dini ne güzel bir dindir” demiş ve ateşperestliği terk ederek Müslüman olmuştur. Sadi Şirazi/ BOSTAN

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSINHer gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER