Hayret Türkiye

Hobi Olarak Başladı ama Şimdi Siparişlere Yetişemiyor!

İstiridye mantarı yetiştiriciliği gündemde.

Hobi Olarak Başladı ama Şimdi Siparişlere Yetişemiyor!
11 Kasım 2017 - 5:30 'de eklendi ve 3270 kez görüntülendi.


SİPARİŞE YETİŞEMİYOR

İstiridye mantarı yetiştiriciliğine başlayan Kayserili Abide Yılmaz, aldığı siparişlere yetişmekte zorlanıyor.

Kayseri’de yaşayan Abide Yılmaz, 40 yaşında ev ekonomisine katkıda sağlamak amacıyla bir iş arayışına giriyor. Devlet desteği de alarak istiridye mantarı yetiştirme işine giriyor, bunun içinde bir tesis kuruyor. Şimdi ise gelen siparişlere yetişmek için gece gündüz çalışmakta.

İşini büyütme yoluna giderek paketleme ve soğuk hava deposu kurmak için çalıştığını belirtiyor.

Yaptığı açıklamada bu işe hobi olarak başladığını sonra ise eşiyle birlikte araştırma yaparak hobilerini gerçek ve iyi bir işe çevirdiklerini belirtiyor.

Kadınlara da bu işi yapmaları tavsiyesinde bulunan Yılmaz, herkesin yapabileceği bir iş ne iş yapacağım diye düşünüyorsanız mutlaka bu işe girin diyor.BİR MANTAR HİKAYESİ İSE BALIKESİR’DEN

Makine Teknikeri olan Harun Çiğdem Balıkesir’in Bigadiç ilçesine yurt dışında gördüğü mantar yetiştirme sistemini getirdi.

Isı yalıtımlı bir çadırda mantar üretiyor. 1 yıllık bir araştırma sonucunda bu işe girmeye karar verdiğini belirtiyor. Almanya’da staj yaparken böyle bir sistemi gördüğünü söylüyor. Aynı sistemi Türkiye’ye getiriyor ve kültür mantarı yetiştiriyor.

Yetiştirdiği kültür mantarının ismi, istiridye mantarı. Kavak mantarının kültürü olduğunu belirtiyor. Yetişme döneminin 18 günlük karanlık ve 25-29 derece arasındaki bir dönemde olduğunu belirtiyor.

Bu ilk kuluçka evresinden sonra pinlerin attığını ve bununla birlikte nem oranının arttırılması, karbondioksit oranının ise düşürülmesi gerektiğini, ışık ve nemin dengelenmesiyle devam edilmesi gerektiğini söylüyor.

Bu mantarların zehirli olmadığını, zehirli mantarların doğada yetiştiğini belirtiyor. Bu ürünün pazarda kilosunun 15 TL’den satıldığını da ekliyor sözlerine.

İstiridye mantarının besin değeri oldukça yüksek, kırmızı et ayarında olduğu belirtiliyor. Birçok rahatsızlığa ise faydası olduğu iddia ediliyor, damar tıkanıklığı bunun başındaymış.

Kızartması, sotesi, böreği, sosu birçok kullanım alanı bulunmakta. Tavada zeytinyağı ile bekletildikten sonra soğan, sarımsak ve sirke ile yemeği bile oluyormuş. İstiridye mantarından 12 çeşit yemek yapıldığı söyleniyor.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER