Hayret Türkiye

Devamını Oku…

ABİD İLE CERRAR

Devamını Oku…
24 Ocak 2018 - 14:21 'de eklendi ve 396 kez görüntülendi.


ABİD İLE CERRAR Hitabeti ve dil ustalığıyla karşısındakini kandıran bir ihtiyar, günün aydınlığa doyduğu bir vakitte, gecesini ve gündüzünü Allah’a kullukla geçiren bir adamın yanma gitti ve bir bataklığa girdiğini, çaresiz ve kimsesiz olduğunu söyledi.

Üzüntüsünden iki büklüm duran adama acıyan Abid. “Neden?” diye sordu. Ve ekledi ardından: “Nedir derdin, nedir seni bunca çaresiz kılan? İhtiyar, Abid’in sorusuna cevaben dedi ki: “Anlayışsız bir kimseye on akçe borcum var.

Bu küçük borcun en küçük parçası bile bir batman kadar ağır geliyor, gece oluyor onu düşünüyorum. Uykularım kaçıyor, rüyalarımda hep onu görüyorum. Gündüz oluyor, onunla kalkıyorum.

Alacaklı, gölge gibi peşimde izliyor beni. Borcumu veremediğim için kötü sözlerle gururumu kırıyor, sürekli beni aşağılıyor. Her gün evime gelip beni rahatsız ediyor. İnsanlara karşı beni küçük düşürüyor.

Sanki Allah ona bu on akçeden başka para vermemiş, din kitabından hiç elif okumamış… Her sabah güneş doğar doğmaz gelip kapıma dikiliyor. Artık bu adama ve bu adamın yaptıklarına dayanacak gücüm kalmadı. Beni bu yüreği para yüzünden taşlaşmış adamdan kurtaracak bir hayırsever arıyorum.

Abid, adamın sözlerini duydukça içinde bir üzüntü, bir acıma duydu ve adama iki altın vererek onu mutlu etmeye çalıştı. Altınları görünce gözleri parladı Cerrar’ın ve arkasına bakmadan çıkıp gitti.

Abid ile Cerrar konuşurken odada bulananlardan birisi: Şeyhim, dedi. Utanarak ve de korkarak: Bu adamın kim olduğunu biliyor musun? Abid’in cevabı: Hayır, olunca:
” Bu adam o derece yüzsüz ve yalancı bir dilencidir ki aslanlara eyer vurur da en güçlü düşmanları yener,” dedi.

Abid, müridinin böyle konuşmasına kızarak “Sus” dedi, “karışma, doğru düşünmüyorsun, Eğer Cerrar söylediği gibi kötü bir durumdaysa ona iki altın vererek, onun onurunu kurtardım ve onu mutlu ettim.

Yok eğer senin dediğin gibi o adi bir yalancı ve düzenbazsa bu sefer de kendi onurumu korumuş oldum. Böylece her iki durumda da onur kurtarmanın mutluluğunu yaşamış oldum, sana düşen iyi kötü ayırt etmeden iyilikte bulunmaktır.

Yardım ettiğin kişi iyi ise. gerçekten yardıma muhtaç ise güzel bir amelde bulunmuş ve iyilik yapmış olursun. Yok eğer kötü, yardıma muhtaç olmayan biriyse bilesin ki onun belasını kendinden savuşturmuş olursun.

Her iki durumda da sen iyi bir davranışta bulunmuş olursun.
Akıllı kişilerle birlikte ol, onların yanından ayrılma, eğer aklın varsa onların öğütlerine kulak verirsin.Bu öğütler hikmettir, hikmette çok önemlidir. Sadi Şirazi / BOSTAN

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSINHer gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER