Hayret Türkiye

HİCRİ YILBAŞI NEDİR?

Hicrî tarih, Hz. Muhammed (s.a.s.)’in Mekke’den Medine’ye göç edişi ile başlar.

HİCRİ YILBAŞI NEDİR?
11 Eylül 2018 - 2:10 'de eklendi ve 1289 kez görüntülendi.


HİCRİ YILBAŞI NEDİR? Hicrî tarih, Hz. Muhammed (s.a.s.)’in Mekke’den Medine’ye göç edişi ile başlar.
Hicri Yılbaşı veya 1 Muharrem hicri takvime göre Zilhicce ayının son gecesini Muharrem ayının birinci gününe bağlayan zaman dilimidir.

İslami takvime göre bir sonraki güne saat 00:00 da değil güneş batması ile geçilir. Muharrem ayı, 12 ay ve 355 gün olan kameri yılın ilk ayıdır. Adından da anlaşılacağı üzere, kameri yılda, güneş değil ayın hareketleri esas alınır.

Müslümanlar için bir dönüm noktası olan 1 Muharrem hicret tarihi Hz. Ömer’in (ra) halifeliği döneminde Hz. Ali’nin (ra) teklif etmesiyle hicrî takvimin başlangıcı olarak kabul edilmiştir.

Hz. Peygamber’in (sav) Mekke’den Medine’ye hicret ettiği yıl (Miladi 622), İslâmî takvimin başlangıç yılı (Hicri 1) olarak, Muharrem ayı da bu takvimin ilk ayı olarak kabul edildi.

Hicri yılın ilk günü olan Muharrem ayı 2018 yılında 11 Eylül Salı günü başlıyor. Muharrem ayı Peygamberimiz (s.a.v) tarafından Şehrullah (Allahın Ayı) olarak tanımlanmış, Allah’ın (cc) ilahi bereket ve feyzinin, kereminin müminlere ihsan edildiği mübarek bir aydır.

Muharrem ayının onuncu gününe “Aşura günü” denilir. 20 Eylül Perşembe günü bu yılki Aşura gününe denk geliyor.
Hz. Peygamberin (sav) Mekke’den Medine’ye hicretinin önemi, Rahmet Peygamberinin (sav) “Allah’ın ayı” olarak nitelendirdiği Muharrem ayının faziletleri ve Aşura gününün fazileti tüm islam alemince idrak edilmelidir.Peygamber Efendimiz (sav), Muharrem ayının faziletlerine işaret etmiş, Muharrem ayında tutulan orucun Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç olduğunu belirterek oruç tutmayı tavsiye etmiştir.

Yine Hz. Peygamber (sav) Aşûre günü de oruç tutmayı teşvik etmiş ve “Aşûre günün orucunun, bir önceki yılın günahlarına keffaret olmasını Allah’tan umarım” buyurmuştur.

Hz. Peygamber (sav) yalnızca Aşûra günü değil, bir öncesi ve bir sonrası gün de dahil, Muharremin 9, 10 ve 11. günlerinde oruç tutulması tavsiye etmiştir.

Aşûre günü oruç tutmanın faziletine ilişkin sahih hadisler bulunmasına karşılık, o günde hububat karşımı aş (aşûre) pişirmek, sadaka vermek, mescitleri ziyaret etmek ve kurban kesmek gibi fiiller hakkında sahih habere rastlanmamaktadır.

Bununla birlikte, Müslüman Türklerin dînî halk geleneğinde önemli bir yer tutan aşûre, aynı zamanda Muharremin onuncu günü başlamak üzere, daha sonraki günlerde de özel merasimle pişirilip dağıtılan tatlıya isim olmuş ve sosyal dayanışmaya önemli katkılarda bulunmuştur.

Çok eskiden beri devam eden aşûre aşı, Osmanlılar döneminde sarayda da pişirilmiş, “aşûre testisi” adı verilen özel kaplarla da saray dairelerine ve halka birkaç gün süreyle dağıtılmıştır. (1- Muharrem-1440) Hicri yeni yılınız kutlu olsun…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER