Hayret Türkiye

Hiç Merak Ettiniz mi Osmanlı Padişahları Neden Hacca Gitmediler?

Konuya ilişkin en kapsamlı makale Prof. Dr. Abdülkadir Özcan’ın kaleminden…

Hiç Merak Ettiniz mi Osmanlı Padişahları Neden Hacca Gitmediler?
11 Ocak 2018 - 11:27 'de eklendi ve 3501 kez görüntülendi.


Konuya ilişkin en kapsamlı makale Prof. Dr. Abdülkadir Özcan’ın kaleminden… Konyu bütün yönleriyle açıklayan Özcan, öncelikle ‘fetret’ bakımından ele alıyor: ”Osmanlı Devleti’nde padişahsız dönemler ‘fetret’ olarak algılanırdı.

Bu bakımdan değil Hacca gitmek, tahttan indirilmek endişesiyle III. Murad cuma namazlarına bile gidemiyordu. O devrin ulaşım vasıtalarına göre İstanbul’dan Mekke’ye en az 5-6 ayda ulaşıldığı ve bu gidişin bir dönüşü olduğu göz önünde bulundurulduğunda padişahın böyle bir uzun yolculuğa çıkması demek, şahsına bağlı Hassa Ordusu ve çok sayıda harem hizmetlisinin de beraberinde gitmesi demektir.”

Prof. Dr. Özcan, padişahın ne kadar zengin olursa olsun, oldukça kalabalık bir orduyu teçhiz edip beraberinde götürmesinin mümkün olmadığını belirtiyor. Bununla birlikte padişahın devletin ordusunu kendi kişisel ibadeti için kullanmasının fıkhi açıdan yanlışlığın vurguluyor.

Prof. Dr. Özcan, yazısında bu konuyla ilgili ”İslam alimleri dışarıdan saldırı, içerideyse fitne çıkma ihtimali varsa ve bundan da Müslümanlara zarar gelecekse halife ve sultanların Hacca gitmelerine gerek görmemiş, kamunun huzurunu şahsi ibadetten üstün tutmuştu” bilgisini veriyor.

Bütün bu hallere karşın padişahlar, İslamın beş şartından biri olan Hac ibadetini yine de yapıyordu. Nasıl mı?  Derin Tarih’teki yazılardan ibadetini yerine getirmek için Hacca giden padişahın saltanatının sürmesi  için toplu dualar ettiğini de öğreniyoruz. Arşivlerde mevcut olan bu duanın nedeni, Osmanlı padişahlarının yüzyıllar boyunca Haccın hamiliğini üstlenmeleri…

Prof. Dr. Arzu Terzi, Müslümanların ibadetini güven içinde yapabilmesi için Osmanlı sultanlarının Hac yollarının onarımı, güvenliğinin temini, kutsal toprakların temizliği ve bakımı, hacılara sağlanan sağlık hizmeti, misafirhane yapımı  gibi hizmetleri verdiğini belirtiyor.Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci’de Emevi ve Abbasi halifelerinin bu ibadeti nasıl yaptıklarını şöyle söylüyor: ”Emevi ve Abbasi halifelerinden Hacca giden vardır. Onların Hacca gitmeleri o devir için bir mahzur doğurmamıştı. Ama devir değişmiş, mesafeler uzamıştır. Kaldı ki hükümdarlar için Hacca gitmemek bir ruhsattır.

Abbasi halifesi Harun Reşid dokuz defa Hacca gitti diye diğerleri de gitmeliydi denilemez. Harun Reşid kendisine tanınan ruhsattan istifade etmemeyi tercih etmiştir. İşini bir fetvaya uyarak yapana artık niye böyle yaptığı sorulmaz.”

Gelelim Osmanlı Hanedanı’nın hanımlarının Hac ibadetini nasıl yaptıklarına… Prof. Dr. Abdülkadir Özcan yazısında hanedanın kadınları Hacca gidenlerin sayısının oldukça fazla olduğuna dikkat çekiyor: ”1573 yılındaki Hacda Osmanlı Hanedanı II. Selim’in kızı Şah Sultan tarafından temsil edilmişti.

Şam valisine ve Hac emrine gönderilen fermanda sultan ve maiyetindekilerin şeref misafiri oldukları bildirildiği halde Şah Sultan’ın gerekli malzemenin ücretini kendi kesesinden ödemesi dikkat çekicidir.”

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER