Hayret Türkiye

Her ay 425 TL Alacaklar!

Geçen yıl pilot uygulama olarak başlatılan “Büyükanne Projesi” için karar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından söylenecek!

Her ay 425 TL Alacaklar!
15 Ocak 2018 - 15:34 'de eklendi ve 1456 kez görüntülendi.


Geçen yıl pilot uygulama olarak başlatılan “Büyükanne Projesi” için karar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından söylenecek!

Projeye göre 3 yaşını doldurmayan torunlarına bakan büyükannelere 12 ay boyunca aylık 425 TL maaş bağlanacak! Pilot proje mart sonunda bitiyor. Projenin bitmesinin ardından son sözü bakanlık söyleyecek.

Çalışan ANNE’lere büyük destek olan bu projenin pilot uygulamasının bitmesinin ardından bakanlıktan gelecek karar bekleniyor.

105 BİN BAŞVURU YAPILDI

Büyükanne projesi 2017 yılının Ocak ayında gündeme gelmişti. Yoğun ilgi gören projeye o dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 105 bin başvuru yapıldığını ve bu başvurulardan ilk olarak 6 bin 500 ailenin başvurusunu kabul ettiklerini açıklamıştı.

Destek uygulamasının, bin aile için maliyeti 6 milyon TL. 6 bin 500 aile içinse, söz konusu maliyet 39 milyon TL’ye kadar çıkmakta.Maliyetin yarısını İşkur karşılarken, diğer yarısını ekonomi dünyasını oluşturan iş dünyası örgütleri ve sendikalar tarafından karşılanıyor.

Sponsor kurumlar arasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türk-İş, Hak-İş ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) da bulunuyor. Uygulamadan İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kayseri, Sakarya, Antalya, Konya, Tekirdağ ve Gaziantep’te bulunan aileler yararlanabiliyor.

PROJE 1 YILLIK

2017 yılının Nisan ayında ilk ödemeler başlamıştı. “Büyükanne projesi uzatılacak mı” sorusuna, bürokrasi net bir şekilde “Proje zaten bir yıllıktı ve süre bitiyor. Dolayısıyla normal akış içinde kalınırsa, çalışmalara mart sonu-nisan başında son verilecek. Devam edilmesi, bu proje kapsamında söz konusu değil” şeklinde bir yanıt vermekte.

Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın da projeyle ilgili açıklaması şöyle “Bakanlığımız ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında da büyükanne projesini hayata geçirdik. Bir yıl dolunca da etki analizleriyle birlikte projenin devam edip etmeyeceğini sizlerle paylaşacağız”

DESTEKTEN KİMLER YARARLANABİLİYOR?

Büyükanne desteğinden yararlanabilmek gerekli kriterler, – Büyükannelerin, 65 yaşından büyük olmaması. – Doğum yapmış annenin en az 1 yıllık geriye dönük sigortalı olması. – Çocuğun 1 yaşının içinde olması ve annenin gelirinin 2 asgari ücretin altında olması.

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…

Bu bilgiler size yardımcı oldu mu? Öyleyse arkadaşlarınızla paylaşarak başkalarınında faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER