Hayret Türkiye

Devamını Oku…

“Hayatta seni mutlu kılacak olan şeyler nelerdir?” Bir araştırma yapılmış Tam 750 kişiyi 18 yaşından, 70-80 yaşına takip etmişler.

Devamını Oku…
24 Şubat 2018 - 6:37 'de eklendi ve 335 kez görüntülendi.


“Hayatta seni mutlu kılacak olan şeyler nelerdir?” Bir araştırma yapılmış Tam 750 kişiyi 18 yaşından, 70-80 yaşına takip etmişler.

Üstelikte birbirine çok zıt ve farklı dünyaların insanları olan iki grup . Bir yarısı Harvard Üniversitesinde okuyanlar, diğer yarısı Boston’un en kenar mahallerinde yaşayan yoksul insanlar.18 yaşında tutmaya başlamışlar kayıtları.

Hepsine sormuşlar, “Hayatta seni en mutlu kılacak şey nedir? “ Çoğunluk iki zıt toplumsal kesim, aynı yanıtı vermişler: “Zenginlik ve şöhret” Ama iş o 750 kişiyi, 70-80 yaşlarına kadar takip etmek olunca enteresan sonuçlar çıkmış.

Hem de öyle böyle detay değil, sağlık raporlarından, banka hesaplarına, aile bireyleri ile görüşmelerden , her yaşta ayrı fotoğraflarına kadar..Araştırmayı sunan Amerikalı bir Psikiyatr Robert Waldinger. Fotoğrafları gösteriyor, 18 yaşındaki hali-80 yaşındaki hali.

O 750 kişiden kaçı ünlü ve zengin olmuştan öte, “ Kaçı mutlu ve sağlıklı bir hayat süren yaşlılar olabilmişler? “Nihayetinde hiç biri zengin ve ünlü olmanın, mutlu ve sağlıklı olmakla direkt bir ilgisini kuramamış.

Hani zengin ve ünlü olunca mutlu olacaklardı? Olabilmişler mi? Kesinlikle hayır.İster Harvard mezunu olsun, ister yoksul bir ailenin çocuğu, fark etmiyor. 750 kişinin içinde, sosyal ilişkilerinde uyumlu olanlar,mutlu ve sağlıklı kişiler, etrafında dostları, akrabaları, komşularıyla, kısacası sevgi ile çevrili olanlar.Neticede 70-80 yaşlarına geldiğinizde, ruh ve beden sağlığınız bile bir şekilde ilişkilerinizin güzelliğine bağlı. İyi ilişkiler sadece vücudumuzu değil, beynimizi de koruyor. Bu arada sayı yani, kaç arkadaşınız olduğu da önemli değil. İlişkilerin “kalitesi” önemli.

Güven duygusu , kabullenilme, takdir edilme, aidiyet, gerçek dostlara sahip olmak.Dostluk yani O üzülünce ona kıyamamak, o başarılı olduysa kendin olmuş gibi sevinmektir. Dost demek güven demek, fedakarlık demek.

Günümüz dünyasında tüm mutlulukların maddiyata endeksli olması tamamen bir yönlendirme.
Maddiyatı yok mu sayacağız? Hayır, ama birinci önceliğimiz olmayacak. Çok zengin ve ünlü bile olsan, senin iç dünyanda kaç tane sevgili varlık var?

Teklifsizce gece gündüz her an arayabildiğin ya da arayabilen etrafında kaç kişi var? Kaç kişiye güvenebilirsin, yada kaç kişinin güven duyduğu birisin?Kaç kişi ses tonundan, mimiklerinden hâlini anlar, kaç kişiyle paylaşıp dertleşebilirsin?

Netice de mutlu ve sağlıklı bir hayat sürmek, hayatta iyi izler bırakabilmek zenginlik ve şöhretten değil de, “insanlık”tan geçiyor.Anlamak için 80 yaşını beklemeye gerek yok.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER